Koniec darmowego Gmaila

gmail

Google zapowiedziało zakończenie bezpłatnego konta G Suite. Bezpłatna wersja została udostępniona 16 lat temu i teraz ma skończyć funkcjonowanie. Dla wielu przedsiębiorców oznacza to wzrost kosztów.


G Suite jest pakietem narzędzi biurowo-administracyjnych dla firm. Zawiera takie elementy jak Dokumenty Google, Dysk czy Formularze oraz możliwość tworzenia kont Gmail z własną domeną w adresie.

16 lat temu została udostępniona bezpłatna wersja G Suite. Od grudnia 2012 roku nie mogą dołączać do niej nowi klienci, ale nadal była dostępna dla tych, którzy korzystali z niej wcześniej.

Teraz Google ogłosił, że 1 lipca 2022 r. przeniesie bezpłatne konta do płatnej subskrypcji Google Workspace.

Chociaż jednostkowy koszt konta to oplata ponad 20 zł, to każde konto wymaga odrębnej opłaty. A to oznacza, że firma musi opłacać konto każdego pracownika.

Od decyzji Google nie ma odwołania. Trzeba przed lipcem podać firmie dane do rozliczenia, inaczej konta zostaną zawieszone.

Już w maju rozpocznie się automatyczna konwersja z G Suite na Google Workspace.

W okresie od maja do lipca nie będą jeszcze pobierane opłaty. Umożliwiono też wyeksportowanie danych na inną platformę z wykorzystaniem narzędzia Takeout.

Źródło: telepolis.pl