TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Jak sprawdzić historię routera?

Internet to światowy system komunikacyjny, który pozwala na cyfrową wymianę informacji z niemalże każdego miejsca na świecie. W ciągu kilku sekund użytkownicy internetowi mogą znajdować odpowiedzi na nurtujące ich pytania – bez konieczności sięgania po inne źródła. Przestrzeń online, oprócz szeregu funkcjonalnych cech, posiada także swoje negatywne strony.

Cyberbezpieczeństwo w sieci to aspekt, który nie zawsze jest przestrzegany przez dzieci i młodzież. Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z zagrożeń, jakie czyhają na nieświadome grupy społeczne w internecie. W przypadku chęci weryfikacji bezpieczeństwa stron, jakie odwiedza nasze dziecko, istnieje możliwość sprawdzenia historii routera. W jaki sposób dotrzeć do informacji o odwiedzanych witrynach?

Czy na routerze można sprawdzić historię?

Historia routera to inaczej sprawdzenie historii odwiedzanych stron. Polega ona na odczytaniu tzw. logów routera, które definiuje się jako system rejestrujący zachodzące zdarzenia sieciowe. Logi zawierają szczegółowe informacje o aktywności użytkowników w sieci. Na podstawie analizy logów można dowiedzieć się nie tylko tego, jakie strony odwiedza dziecko, ale także tego, czy doszło do próby połączenia się z siecią nieuprawnionych do tego użytkowników. System wykrywa adresy IP serwera i rejestruje, jak długo trwało połączenie z siecią. Dlatego też z rejestru zdarzeń sieciowych korzystają operatorzy i administratorzy danych sieci internetowych, a także osoby odpowiedzialne za koordynowanie działań związanych z firmowymi sieciami komputerowymi. Możliwość sprawdzenia zdarzeń sieciowych to opcja, z którą często korzystają rodzice w celu monitorowania aktywności dziecka w przestrzeni internetowej.

Historia routera – jak sprawdzić?

Marki routerów Wi-Fi posiadają dedykowany interfejs. Ze względu na ten aspekt, nie ma możliwości przedstawienia jednej, uniwersalnej i skutecznej instrukcji sprawdzania historii routera. Wiele zależy od producenta sprzętu. Niektóre firmy oferują dodatkowe oprogramowania, których celem jest kompleksowa rejestracja i kontrola rejestru zdarzeń sieciowych. Szczegółowe informacje na temat logów routera powinny znajdować się w instrukcji obsługi dołączonej do sprzętu fizycznego. Warto zweryfikować, czy router nie posiada przycisku “Ustawienia”. W wielu przypadkach ta opcja wystarczy, aby dotrzeć do interesującej nas historii odwiedzanych stron. Aby skutecznie monitorować ruch w sieci prywatnej, najczęściej korzysta się z przeglądarek internetowych. Sprawdzenie historii routera wymaga wówczas wpisania adresu IP.

Historia routera – działanie krok po kroku

Aby znaleźć informacje o IP routera, zwykle wystarczy zerknąć na naklejkę, która znajduje się na obudowie. W zależności od systemu operacyjnego użytkownika można także skorzystać z innych metod. Szereg poradników na ten temat znajduje się w przestrzeni internetowej. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, istnieje możliwość skontaktowania się z konkretnym operatorem. 

Kiedy posiadamy już adres IP, powinniśmy uruchomić przeglądarkę internetową. Wpisujemy adres IP w pole wyszukiwania, skąd zostaniemy przekierowani na specjalną stronę konfiguracyjną. Wymagane będzie podanie nazwy użytkownika, a także hasła routera. Po zalogowaniu się, należy odnaleźć zakładkę “Ustawienia”, a następnie przejść do sekcji “Log”. Nazwy sekcji mogą nieznacznie różnić się od siebie – w zależności od operatora i producenta routera. Takim sposobem docieramy do interesujących nas informacji. W zakładce “Log” znajdziemy historię zdarzeń sieciowych, jakie zostały zarejestrowane przez system. 

Jak sprawdzić logi routera – podsumowanie

W przypadku jakichkolwiek problemów z dotarciem do logów routera warto skontaktować się operatorem. Sprawdzanie historii routera to bardzo praktyczna funkcja, jednak należy pamiętać, aby wykorzystywać ją do odpowiednich celów. Ta opcja dedykowana jest głównie administratorom poszczególnych sieci (np. firmowych), rodzicom, a także osobom udostępniającym swoją sieć.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Pieskie życie w telewizji, czyli o czym myśli Kameleon

Wyścig operatorów telewizyjnych trwa. Liczy się technologia, funkcjonalność, czyli sposoby konsumpcji treści, ilość i...

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...