TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Jak odzyskać konto na Facebooku? – ISPortal.pl

Media społecznościowe są coraz popularniejsze i wiele osób nie wyobraża już sobie funkcjonowania bez konta na jednym z nich, a czasem nawet na wielu. Najpopularniejszy jest chyba wciąż Facebook wraz z Messengerem. Czasem jednak zdarza się, że pojawia się problem z zalogowaniem. I nie jest to wina awarii całego serwisu. Co wtedy zrobić?

Jak odzyskać konto na Facebooku?

W przypadku problemów z logowaniem na Facebooka i obawami o utratę konta, warto najpierw wykonać kilka czynności. Przede wszystkim można odzyskiwać konto na Facebooku za pomocą strony Znajdź swoje konto. Znajduje się ona pod adresem facebook.com/login/identify.

Kolejne instrukcje przeprowadzają użytkownika -przez całą procedurę. Warto wykonując te czynności korzystać z komputera lub telefonu, którego wcześniej używaliśmy do logowania się do portalu. Urządzenie takie jest identyfikowane przez stronę jako przypisane do danego konta i to ułatwia cała weryfikację.

Po pierwsze trzeba odszukać konto, do którego chcemy odzyskać dostęp. Można je wyszukać według danych takich jak i mię i nazwisko, ale też poprzez adres e-mail lub numer telefonu. Instrukcje na stronie prowadzą do zresetowania hasła do konta.

W przypadku problemu z dostaniem się na zwoje konto można także posłużyć się następującymi sposobami odszukania go w celu weryfikacji:
 – wpisać każdy adres e-mail lub numer telefonu, z którego kiedykolwiek się korzystało; możliwe, że do konta przyporządkowany jest stary adres e-mail, z którego korzystało się dawno np. przy zakładaniu konta na Facebooku.
– wpisać różne wersje swojego imienia i nazwiska, sprawdzić czy rejestracja nie odbyła się na jakiś pseudonim, z którego korzystamy lub korzystaliśmy w przeszłości,
– wpisać nazwę użytkownika, jeżeli taką posiadamy/pamiętamy; do nazwy użytkownika przyporządkowany jest spersonalizowany adres URL strony na Facebooku.

Odzyskiwanie starego konta

Czasem też zdarza się, ze przez długi czas nie korzystamy z konta z premedytacją, ale po jakimś czasie chcemy odzyskać to konto, bo z jakiegoś powodu znowu jest nam potrzebne. Istnieje także procedura w tym przypadku.

Najpierw trzeba przejść na profil konta, które chcemy odzyskać, a następnie kliknąć „…” pod zdjęciem w tle. Wtedy wybieramy opcje „Uzyskaj wsparcie lub zgłoś materiały”. W tej sekcji należy wybrać pozycję „Inny powód” i kliknąć „Dalej”.

To przekieruje nas do sekcji „Odzyskaj konto” i tam kolejne instrukcje przeprowadzą nas przez całą procedurę odzyskiwania konta.

Jak odzyskać konto na Facebooku bez maila?

Najpopularniejsze w przypadku problemów z logowaniem na Facebooku za pomocą zwykłych danych do logowania jest odzyskiwanie konta z użyciem maila. Jednak można to zrobić także z wykorzystaniem numeru telefonu. Oczywiście jeśli wcześniej podaliśmy Facebookowi ten numer i jest on przypisany do naszego konta.

Jest to wykorzystywane chociażby w przypadku uwierzytelnienia dwuskładnikowego przy logowaniu do Facebooka. Wtedy na numer telefonu przychodzą specjalne kody, które pozwalają zweryfikować, że naprawdę my logujemy się do danego konta. To chroni je przed przejęciem.

Nadal jednak wymagane będzie hasło, które mamy do logowania.


Jak odzyskać zhakowane konto na Facebooku?

Możliwe jest także, że jeśli ktoś nie jest w stanie zalogować się na swoje konto na Facebooku, zostało ono zhakowane.

O włamaniu na konto świadczy:
– zmiana adresu e-mail lub hasła
– zmiana imienia, nazwiska czy daty urodzenia,
– wysyłana z konta zaproszenia do ludzi, których nie znamy,
– wysyłanie wiadomości z konta, których my nie pisaliśmy,
– publikowane na koncie posty albo reklamy, których my nie publikowaliśmy.

Warto działać jak najszybciej, gdy zauważymy, że ktoś włamał się na konto na Facebooku. Służy temu strona: www.facebook.com/hacked. Pozwala ona zabezpieczyć konto. Instrukcje prowadzą przez przejrzenie ostatniej aktywności na koncie związanej z logowaniem.

W przypadku, gdy adres e-mail przyporządkowany do konta został zmieniony (np. przez kogoś, kto zhakował konto) można tę zmianę cofnąć. Przy zmianike adresu e-mail wysyłana jest wiadomość na poprzednie konto e-mail wraz ze specjalnym linkiem. W celu cofnięcia zmiany należy kliknąć ten link, by przywrócić poprzednie ustawienia.

Po odzyskaniu dostępu do konta warto poświęcić trochę czasu, na lepsze jego zabezpieczenie. Warto zapoznać się z autoryzacja dwustopniową, ustawienie dodatkowych zabezpieczeń i zaktualizować zastosowane środki bezpieczeństwa. Wtedy można również powiązać swoje konto z numerem telefonu, na który w przypadku logowania będzie wysyłany kod weryfikacyjny. Na urządzeniu, na którym logujemy się regularnie, można ustawić opcje bez autoryzacji tego typu. Jednak przy logowaniu na nowym urządzeniu takie zabezpieczenie pozwolić zwiększyć ochronę przed przejęciem konta.

Jak odzyskać usunięte konto na Facebooku?

Facebooka w regulaminie ma zastrzeżone prawo do usunięcia konta użytkownika. Taką decyzję może podjąć, gdy naruszane są zasady społeczności. Platforma w regulaminie określa zasady dotyczące treści, zachowań i sposobu korzystania z platformy. Jeśli użytkownik ich nie przestrzega, musi liczyć się z konsekwencjami, którymi może być właśnie nawet usunięcie konta.

Podobnie wygląda sytuacja przy stworzeniu fałszywego konta, gdy podawane są nieprawdziwe dane dotyczące tożsamości. Również działania niezgodne z prawem jak oszustwa, kradzież tożsamości szerzeniem treści chronionych prawem autorskim lub działaniami o charakterze przestępczym prowadzą do usunięcia konta przez Facebooka.

Jeśli konto na Facebooku zostało usunięte, użytkownik ma możliwość odwołać się od tej decyzji. Bezpośrednio u podmiotu prowadzącego Facebooka – Mety można to zrobić na stronie w terminie 30 dni od usunięcia konta. W trakcie rozpatrywania takiej prośby firma wysyła prośbę o przesłanie skanu dowodu osobistego, by zweryfikować, czy dane podawane przez użytkownika są zgodne z faktycznymi.

Jak odzyskać konto po 30 dniach?

Jeśli minie więcej niż 30 dni od usunięcia konta, procedury odzyskiwania są bardziej skomplikowane. Nie ma już bowiem opcji przywrócenia konta przez formularz serwisu Facebook.

W takim wypadku należy skontaktować się z Metą, która odpowiada za prowadzenie Facebooka. Przedstawia się argumentację prawna i zgłasza żądanie przywrócenia konta. Jeśli przedstawi się odpowiednie argumenty i uzasadnienie, potwierdzi swoja tożsamość, to można odzyskać tą drogą konto na Facebooku nawet po upłynięciu 30 dni od jego usunięcia.

Źródło: Facebook, szukajradcy.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...