TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Jacek Kurski: wchodzimy w erę 4K

Na czas Euro 2020 Telewizja Polska uruchomi kanał TVP 4K. „Teraz wchodzimy w erę 4K. Bo kanał 4K będzie także w naziemnej telewizji cyfrowej” – mówi Jacek Kurski, prezes Telewizji Polskiej.


Euro 2020 odbywać się będzie od 11 czerwca do 11 lipca 2021 roku. Wydarzenie zostało przełożone z uwagi na pandemię Covid-19. Wyłączne prawa do transmisji meczów w Polsce ma TVP. Mecze pokazywane będą w TVP1, TVP2 oraz TVP Sport.

Portal Wirtualnemedia.pl dowiedział się, że dzięki otrzymaniu rekompensaty dla mediów publicznych, na czas trwania Euro 2020 zostanie uruchomiony kanał TVP 4K. Po raz pierwszy dostępny był podczas mundialu w 2018 roku, a jego ponowne uruchomienie było właśnie zależne od otrzymania dodatkowych funduszy. Stacja wystartuje jeszcze przed początkiem rozgrywek. Będzie dostępna także w naziemnej telewizji cyfrowej.

– Kiedy zostałem prezesem TVP tylko dwa kanały TVP 1 i TVP2 nie były w NTC w standardzie SD. Po podniesieniu do standardu HD – TVP Info, TVP Sport TVP kultura i wkrótce innych. Teraz wchodzimy w erę 4K. Bo kanał 4K będzie także w naziemnej telewizji cyfrowej. Będzie ponadto dedykowany serwis HbbTV w telewizji naziemnej z możliwością sprawdzania statystyk i aktualnych informacji oraz możliwością wybrania obrazu z dodatkowej kamery 180 stopni. Aplikacja TVP Sport na Smart TV: Tizen (Samsung), WbOs (LG) i Android TV (Sony, Philips, Xiaomi) – komentuje portalowi Wirtualnemedia.pl Jacek Kurski, prezes Telewizji Polskiej.

Ponadto TVP planuje prezentacje meczów w 4K także w latach 2022-2028. Pozyskała bowiem wyłączne prawa do transmisji rozgrywek, w których bierze udział piłkarska reprezentacja Polski w całym tych okresie. Będą to trzy edycje Ligii Narodów oraz eliminacje i turnieje Euro w 2024 i 2028 roku a także Mistrzostw Świata 2026.

– Podczas mundialu w Rosji udowodniliśmy, że Telewizja Polska potrafi pokazywać atrakcyjnie największe sportowe imprezy świata. Podczas Euro 2020 włączymy wspomniany kanał 4k, TVP Sport będzie nadawać codziennie na żywo od 8.00 rano do 1.00 w nocy, będzie kilka nowych formatów, ale o szczegółach będziemy informować na bieżąca – mówi Kurski.

Chociaż obecnie format 4K planowany jest jako kanał na czas imprez piłkarskich, to jednak możliwe, że w przyszłości dostępny będzie na stałe.

Źródło: wirtualnemedia.pl

Czytaj także:

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...