TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Kraj rozczarowany 5G. Szykuje się pozew zbiorowy

Firma prawnicza Joowon z Korei Południowej zbiera chętnych do uczestnictwa w zbiorowym pozwie przeciwko 5G. Koreańczycy wyrażają swoje niezadowolenie z jakości i dostępności usługi.

W styczniu 2021 roku liczba osób korzystających z 5G w Korei Południowej przekroczyła 13 mln. To również 20% wszystkich użytkowników sieci mobilnych w kraju.

Problem wynika z tego, że usługi 5G są drogie i dostępne wyłącznie w największych miastach. Mieszkańcy Korei narzekają również na prędkość transmisji danych. Sieć miała być 20-krotnie szybsza od LTE, ale analizy przeprowadzone w kraju nie potwierdziły tej tezy.

Zgodnie z pozwem zbiorowym niezadowoleni użytkownicy żądają około 1 mln wonów (ok. 3500 zł) odszkodowania. Jest to różnica pomiędzy kosztami abonamentu LTE i 5G w ramach dwuletniej umowy.

5G w Korei Południowej wystartowało w 2019 roku. W kraju wybudowano około 170 tys. stacji bazowych (w Polsce jest ich ok. 10 tys.). Z badań wynika, że Koreańczycy przechodzą na nowy standard w związku z ciągłymi premierami nowych modeli smartfonów.

Źródło: speedtest.pl

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...