Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Internetowe wsparcie dla osób w kryzysie psychicznym. Rok działania platformy 116sos.pl

Platforma 116sos.pl ma już rok. Przeznaczona jest dla dorosłych osób w  kryzysie psychicznym i emocjonalnym lub tych, którzy szukają wsparcia dla bliskich. W Olsztynie odbyło się podsumowanie jej działalności w trakcie konferencji z udziałem ministra cyfryzacji i przedstawicieli NASK – Państwowego Instytutu Badawczego, który zaangażowany jest w projekt.

– Platforma 116sos.pl to projekt realizowany przez NASK i Niebieską Linię Instytutu Psychologii Zdrowia oraz Ministerstwo Cyfryzacji. Został zainicjowany i całkowicie opłacony ze środków ministerstwa. Jego celem jest zwiększenie dostępności Polaków do pomocy psychologicznej w trudnych sytuacjach życiowych – powiedział w trakcie spotkania Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji.

Platforma 116sos.pl ma na celu zapewnienie dostępu do odpowiedniego wsparcia dla dorosłych osób w kryzysie psychicznym i emocjonalnym.

– Dzięki zaawansowanym rozwiązaniom cyfrowym osoby będące w kryzysie mogą kontaktować się z ekspertami platformy 116sos.pl telefonicznie, poprzez czat lub mailowo i od razu otrzymać wsparcie przez rozmowę. Na stronie internetowej można również znaleźć materiały psychoedukacyjne – zapewnia minister Cieszyński.

Równolegle z platformą 116sos.pl działa bezpłatna infolinia 116 123. Oba kanały działają całodobowo, 7 dni w tygodniu. Dzięki konsultanci „Niebieskiej Linii” wspierają osoby w potrzebie na różne sposoby. Platforma pozwala również na samodzielne wyszukiwania najbliższych ośrodków pomocowych.

W tworzenie platformy zaangażowany jest NASK – Państwowy Instytut Badawczy oraz Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” Instytutu Psychologii Zdrowia. Pierwszy zapewnia najwyższej klasy zaplecze technologiczne, bezpieczeństwo i anonimowość osób korzystających z platformy. Drugi odpowiada za obsługę kanałów platformy 116sos.pl, by w każdej chwili zapewnić pomoc potrzebującym.

A tych jest sporo. Od września 2022 do sierpnia 2023 r. odebrano 38 174 telefony na infolinii 115 123. Oznacza to ponad trzy tysiące telefonów miesięcznie. Przez platformę 116sos.pl zarejestrowano kolejnych trzy tysiące osób, które potrzebowały pomocy.

Źródło: gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProffesional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

Najnowsze

mObywatel zostanie zmieniony decyzją UE

Unia Europejska zadecydowała, że mObywatel zostanie zmieniony. Wiąże się to z możliwością wylegitymowania się...

PARP ma 4,2 mld euro z Funduszy Europejskich do rozdania

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości jest zaangażowana w realizację naborów z programów Fundusze Europejskie dla...

Gospodarka w 2023 r. – podsumowanie 

Zbliża się koniec roku, co stanowi okazję do gospodarczego podsumowania tego okresu. Bez wątpienia...

Po połączeniu UPC Polska i Play skargi klientów nie milkną

W sierpniu Play i UPC połączyły się. Od września klienci skarżą się na usługi,...