Internet coraz bardziej pod kontrolą. UOKiK zyska nowe narzędzie

 
Urzędnicy będą mogli wkrótce nakazać usunięcie z internetu strony adresowanej do konsumentów lub doprowadzić do zmian jej zawartości – pisze “Dziennik Gazeta Prawna”. Nowe uprawnienia, które zyska Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, wynikają z rozporządzenia uchwalonego przez Parlament Europejski.
Urząd nowe narzędzie będzie mógł zastosować np. gdy firmy, które sprzedające przez internet produkty, nie wysyłają towaru. Albo względem ofert firm telekomunikacyjnych, które pod płaszczykiem “telefonu za 1zł” oferują klientom długoterminowy abonament.
– W efekcie zwiększy się zaufanie konsumentów do transakcji w internecie, a na rozporządzeniu skorzystają uczuciowy przedsiębiorcy – podkreśla w rozmowie z “DGP” Agnieszka Majchrzak z UOKiK.
Eksperci mają jednak pewne wątpliwości. Michał Strzelecki, autor bloga PrawoReklamy.pl, uważa, że przepisy mogą budzić obawy po stronie uczciwych firm – podaje “Dziennik Gazeta Prawna”.
Obecnie państwo może blokować domeny służące nielegalnym grom hazardowym. Wkrótce też Komisja Nadzoru Finansowego zyska możliwość blokowania witryn instytucji finansowych, które działają niezgodnie z prawem.