TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Polska znacząco awansuje w międzynarodowym przeglądzie dyplomacji cyfrowej

 
Polska zajęła 12 miejsce w tegorocznym, międzynarodowym przeglądzie dyplomacji cyfrowej(Digital Diplomacy Review 2017).Jest to ogromny skok w porównaniu do 30 miejsca zajętego w 2016 roku.Polska wyprzedziła w nim Unię Europejska (13 miejsce) oraz Hiszpanię (14 miejsce).

Skuteczność współczesnej polityki międzynarodowej zależy w dużej mierze od umiejętnego wykorzystania Internetu, zwłaszcza mediów społecznościowych, przez polityków i organy państwowe. Powyższy ranking bada zdolność administracji rządowych do radzenia sobie z wyzwaniami stwarzanymi przez współczesne stosunki międzynarodowe, przy wykorzystaniu technologii.
Ranking przygotowany został przez organizację pozarządową Diplomacy.Live przy wykorzystaniu opracowanej przez nią metodologii opartej o 166 kryteriów.
Ranking otwiera USA (1 miejsce), Anglia (2 miejsce) i Francja (3 miejsce). Dla porównania Niemcy zajęły 6 miejsce a Indie uplasowały się tuż przed Polską na miejscu 11.
W ostatnich latach odnotowywane są znaczące postępy Polski w wielu obszarach sektora cyfrowego. Jest to w dużej mierze zasługą prężnych działań Ministerstwa Cyfryzacji, które prowadzi efektywne działania mające na celu informatyzację, a tym samym- unowocześnienie administracji publicznej. Co więcej, Ministerstwo Cyfryzacji bierze czynny udział w tworzeniu prawa międzynarodowego sprzyjającego rozwojowi sektora cyfrowego. Polska inicjuje wiele dyskusji na forum międzynarodowym dotyczących istotnych aspektów rzeczywistości cyfrowej.  W ten sposób budujemy też pozytywny wizerunek Polski jako państwa aktywnie stymulującego cyfryzację.
Warto w tym miejscu przypomnieć kila najistotniejszych dokonań polityki cyfrowej w ciągu minionego roku:

  • w grudniu 2016 r. Polska zainicjowała przyjęcie przez 14 państw UE wspólnego stanowiska dotyczącego swobodnego przepływu danych nieosobowych w UE.
  • W połowie 2017 r. razem z innymi krajami Polska zainicjowała dyskusję nt. przeglądu strategii UE ws. jednolitego rynku cyfrowego.
  • Przyczyniliśmy się także do zwołania pierwszego szczytu Rady Europejskiej poświęconego wyłącznie kwestiom cyfrowym, który odbył się we wrześniu tego roku.
  • w październiku Ministerstwo Cyfryzacji zorganizowało w Brukseli konferencję na temat gospodarki opartej na danych z udziałem komisarz UE ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa, pani Maryi Gabriel. Konferencja przybliżyła jak ważną rolę i wartość mają dane w produktywności gospodarki Polski i państw UE.
  • Polska była też po raz pierwszy obecna na spotkaniu ministrów ds. cyfrowych grupy G20w Düsseldorfie w kwietniu br.
Michal.Koch
Michal.Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...