TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Intel najpierw zwalniał, a teraz zatrudnia

W gdańskim oddziale Intela planowane są przyjęcia nowych osób. Obecnie jest tam cztery tysiące pracowników. Zgodnie z zapowiedziami niebawem liczba ta ma się zwiększyć o dwa tysiące.

Najpierw pandemia, a potem inne trudności na drodze do rozwoju firm sprawiły, że zaczęły one zwalniać na całym świecie. Globalna recesja wynikająca z inflacji uderzyła w największe firmy technologiczne. Od początku 2023 r. zwalniały takie firmy jak Google, Microsoft, Amazon czy Meta. W sumie prace straciło ponad 200 tysięcy osób.

Podobnie wyglądała sytuacja Intela, który również redukował zatrudnienie. Jednak teraz ma to się odmienić.

Intel inwestuje w Polsce                                                

W Polsce Intel nie tylko nie zamierza redukować zatrudnienia, ale chce przyjąć do pracy nowe osoby. Wpływ na to ma na pewno przyjęty 14 listopada projekt rady Ministrów, który pozwoli wypłacić 1,5 mld dol. na budowę fabryki półprzewodników pod Wrocławiem. To największa inwestycja zagraniczna w kraju, która w sumie będzie kosztować 20 mld dolarów. Ponadto Intel ma zainwestować 4,6 mld dolarów w Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników w Miękini.

Centrum Intela w Gdańsku jest drugim pod względem wielkości zakładem firmy na świecie. Większy oddział jest tylko w USA. W Polskim oddziale zatrudnienie znalazły cztery tysiące osób. Zajmują się one dostarczaniem rozwiązań dla szybko rozwijających się dziedzin  technologii takich jak:
– chmura,
– centra danych,
– sztuczna inteligencja,
– grafika,
– łączność,
– rozwiązania programowalne.

Dział badawczo-rozwojowy w 2023 r. zyskał dwa nowe budynki. W IGK6 znajduje się m.in. laboratorium audio o łącznej powierzchni 800 metrów kwadratowych, a w IGK7  laboratorium graficzne. Centrum będzie ściśle współpracowało z powstającą fabryką półprzewodników.

Wzrost zatrudnienia dla Intela w Polsce

– Od dwóch lat rozszerzamy jednak nasze umiejętności o projektowania hardware. Myślę, że mamy potencjał do dalszego wzrostu nawet o kolejne 2 tys. pracowników – mówi Ryszard Dyrga, general manager Intela w Polsce.

Oznacza to, że gdański oddział Intela będzie potrzebować wiele nowych osób do pracy. Wzrost zatrudnienia o 50 proc. to poważny krok. Z czterech tysięcy osób w oddziale zrobić się sześć tysięcy zatrudnionych. Możliwe także, że firma zamierza dokonać kolejnych inwestycji w naszym kraju.

Źródło: trojmiasto.pl, geekweek.interia.pl


Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...