TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Spyware – co to?

Spyware to rodzaj szkodliwego oprogramowania, które ma na celu zbieranie informacji o osobie lub organizacji, a następnie przesyłanie ich do innej jednostki w sposób szkodzący użytkownikowi poprzez naruszanie jego prywatności lub zagrażanie bezpieczeństwu jego urządzenia.

Spyware – co to?

Spyware może być obecny zarówno w złośliwym oprogramowaniu, jak i w legalnym oprogramowaniu, a także na stronach internetowych poprzez śledzenie internetowe. Może również wpływać na urządzenia sprzętowe​​.

Szkodliwe oprogramowanie szpiegowskie w komputerze

Typy spyware obejmują adware, trojany, śledzenie internetowe i monitory systemowe. Ich funkcje różnią się od śledzenia aktywności przeglądarki po celach marketingowych, monitorowania klawiatury i niemal wszystkiego, co robisz na swoim urządzeniu​​. Spyware może też manipulować wynikami wyszukiwania w przeglądarce internetowej, dostarczać niechciane strony internetowe w przeglądarce, co może prowadzić do potencjalnie szkodliwych lub fałszywych stron. Może również powodować zmianę strony głównej przeglądarki i zmieniać niektóre ustawienia komputera​​.

Ochrona przed spyware polega na zapobieganiu jego dostaniu się na komputer. Jako pierwsza linia obrony należy korzystać z rozwiązań zabezpieczających internet z niezawodnymi funkcjami wykrywania antywirusowego i antymalware. Jeśli komputer jest już zainfekowany, wielu dostawców bezpieczeństwa oferuje narzędzia do usuwania spyware, które pomagają w identyfikacji i usuwaniu spyware. Ważne jest, aby korzystać z niezawodnego dostawcy zabezpieczeń internetowych przy wyborze narzędzia do usuwania spyware. Niektóre narzędzia mogą być fałszywe i same stanowić spyware​​.

Jak usunąć malware?

Aby chronić telefon przed spyware, w tym przed zaawansowanym spywarem typu Pegasus, należy unikać nieoficjalnych sklepów z aplikacjami, pobierać tylko zaufane aplikacje od oficjalnych wydawców, ograniczać udzielanie uprawnień aplikacjom i unikać klikania linków w wiadomościach tekstowych. Natomiast aby chronić komputer przed spyware, zaleca się włączenie lub pobranie blokera wyskakujących okienek, ograniczenie aplikacji, które mogą być uruchamiane, do listy zatwierdzonych i unikanie linków i załączników e-mailowych, gdy to możliwe​​.

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...