TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Intel inwestuje w Tajlandii

Najnowsze doniesienia mówią o tym, że Intel dołącza do Apple i AMD i planuje zwiększyć zamówienia na Tajwanie. W planach jest zainwestowanie kilkudziesięciu miliardów dolarów.

Na rynku producentów półprzewodników jest wiele firm. Jednak na prowadzeniu bezwzględnie znajduje się TSMC z Tajlandii. Oferuje największe moce przerobowe i najnowocześniejsze litografie. Tylko w 2022 r. firma miała 74 miliardów dolarów przychodów. Teraz z jej usług w jeszcze większym stopniu chce korzystać Intel.

Intel chce zająć miejsce AMD

Od TSMC kupują Apple, AMD, NVIDIA, MediaTek, Qualcomm i inni. Teraz zamówienia na Tajwanie zwiększy Intel. Jeśli rzeczywiście zrealizuje swój plan dotyczący ich wielkości, to zajmie miejsce AMD jako drugiego klienta TSMC.

EeNews donosi, że w planach Intel ma zamówienia produkcji układów w 3 nm o wartości 14 miliardów dolarów w 2024 r. Jest to obecnie najnowsza i najbardziej zaawansowana produkcja. Dotychczas największym odbiorą tych układów był Apple. Wykorzystuje je w M3 oraz A17. Pierwszym procesorem Intela, która ma korzystać z nowej litografii, będzie seria Lunar Lake.

Inwestycja na Tajwanie to szansa na rozwój Intela

Dla Intela współpraca z TSMC to korzyści finansowe, ale również większa zdolność produkcyjna. Obecne możliwości Intela nie wystarczają do obsługi ich własnych CPU i GPU oraz produkcji dla innych firm.

Już teraz Intel zamawia u TSMC układy graficzne ARC Alchemist, seria Ponte Vecchio czy część kafelków (3 z 4) dla modułowych procesorów Meteor Lake. Ale to starsze litografie. Po nastawieniu się na 3nm i zwiększeniu zamówień, zmienią się warunki współpracy między TSMC i Intelem.

Źródło: telepolis.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...