TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Inflacja spada. Czy stan ten się utrzyma?

Opublikowany przez Główny Urząd Statystyczny szybki szacunek cen usług i towarów konsumpcyjnych w grudniu 2022 r. tchnie optymizmem. Inflacja w minionym miesiącu wyniosła bowiem 16,5 proc. Jest to spadek w stosunku do listopada o prawie 1 proc.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2022 roku wzrosły w stosunku do analogicznego miesiąca roku poprzedniego i 16,6 proc. Co prawda w stosunku do poprzedniego miesiąca nastąpił wzrost o 0,2 proc., jednak ogólnie widać, że inflacja zaczęła spadać.

Przy dokładniejszym spojrzeniu widać, że w zestawieniu rok do roku najlepiej sytuacja wygląda w obszarze paliw do prywatnych środków transportu. Tutaj wzrost wynosi 13,5 proc. Ponadto w stosunku do listopada 2022 r. nastąpił nawet spadek cen o 1,6 proc.

Znacznie gorzej wygląda sytuacji przy zakupach żywności i napojów bezalkoholowych. Tutaj wzrost cen w stosunku do grudnia 2021 r. wyniósł aż 21,5 proc. Od poprzedniego miesiąca ceny wzrosły o 0,2 proc.

Źródło: stat.gov.p

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze