TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Za PIT zapłacisz BLIK-iem

W opcjach płatności w Urzędzie Skarbowym pojawiła się płatność BLIK-iem. Najpierw dotyczyć ona będzie rocznego PIT-u zarówno dla osób fizycznych jak i przedsiębiorców. Można to zrobić już w 2023 roku.

Ustawa z 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw wprowadziła możliwość opłacania zobowiązań podatkowych BLIK-iem. Prezydenta Andrzeja Dudę podpisał ją 20 grudnia 2022 roku. Dzięki temu ustawa weszła w życiu w dniu 1 stycznia 2023 roku.

Wszyscy klienci będą mogli uregulować zobowiązania podatkowe w zakresie rozliczenia PIT w serwisie e-Urząd Skarbowy w tym Twój e-PIT za pomocą BLIK-a– poinformował PAP resort finansów.

Jako pierwsze z zobowiązań finansowych, za które będzie można płacić w nowy sposób, udostępniono możliwość płatności roczne rozliczenie PIT (PIT-28, PIT-36, PIT-37, PIT-38, PIT-39). Dotyczy to osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, a także przedsiębiorców.

Resort finansów przygotowujący nowelizację zapewnia, że rozwiązania w niej ujęte wprowadzają również uproszczenia dla podmiotów produkujących energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii. Ponadto pojawiły się zapisy rozszerzające krąg podmiotów uprawnionych do zwrotu opłaty paliwowej. Zwiększyła się liczba przypadków, w których można o zwrot występować.

Ustawa znosi  obowiązek wydawania certyfikatów małego producenta napojów alkoholowych i wydłuża do 31 grudnia 2029 r. zwolnienia od akcyzy dla hybrydowych samochodów osobowych typu plug-in. Wydłuża też do końca 2023 roku możliwość korzystania ze starego typu kas fiskalnych.

Źródło: pap.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...