Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Inflacja ostro w dół

W końcu udało się osiągnąć inflację jednocyfrową, co było wyczekiwane przez wszystkich polskich przedsiębiorców od miesięcy. Sierpniowa inflacja tuż powyżej 10 proc. dawała taką nadzieję. W opublikowanym właśnie szybkim szacunku GUS inflacja we wrześniu wynosi 8,2 proc.

Od wielu miesięcy zaliczamy stopniowe spadki inflacji i w końcu zeszła ona do wartości jednocyfrowej. Zgodnie z szybkim szacunkiem wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych opublikowanym przez GUS we wrześniu 2023 r. osiągnęła ona 8,2 proc.

W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny spadły o 0,4 proc.

Nadal jednak najmniej odczuwalne spadki inflacyjne są w tych kategoriach, które dotyczą nas na co dzień. W przypadku żywności inflacja to wciąż ponad 10 proc., dokładnie 10,3 proc. Jednak także tutaj w zestawieniu z miesiącem poprzednim ceny spadły o 0,4 proc.

W kategorii nośników energii zestawienie z wrześniem 2022 r. to wzrost cen o 9,9 proc. Spadły one jednak w stosunku do sierpnia 2023 r. o 0,8 proc.

Odczuwalne są natomiast spadki cen w przypadku paliw. W porównaniu z wrześniem 2022 r. ceny w tej kategorii są niższe aż o 7 proc. W zestawieniu z miesiącem poprzednim o 3,1 proc.

Źródło: GUS

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProffesional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

Najnowsze

Konkurencja dla YouTube’a – czym jest PeerTube?

YouTube stał się dominująca platformą, na której znajdują się różnego rodzaju treści wideo. Jednak...

Aplikacje na uniwersytety – MyUniLodz

Powstała specjalna aplikacja Uniwersytetu łódzkiego. MyUniLodz pozwala na smartfonie sprawdzić wszystkie informacje dotyczące uczelni...

Krypto scam

W 2023 roku inwestujący w kryptowaluty stracili setki tysięcy złotych. I to nawet...

Autonomiczne pojazdy w Jaworznie

Autonomiczne pojazdy i sposoby na ich wszechstronne wykorzystanie to rozwiązanie światowe, które trafia także...