TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Inflacja ostro w dół

W końcu udało się osiągnąć inflację jednocyfrową, co było wyczekiwane przez wszystkich polskich przedsiębiorców od miesięcy. Sierpniowa inflacja tuż powyżej 10 proc. dawała taką nadzieję. W opublikowanym właśnie szybkim szacunku GUS inflacja we wrześniu wynosi 8,2 proc.

Od wielu miesięcy zaliczamy stopniowe spadki inflacji i w końcu zeszła ona do wartości jednocyfrowej. Zgodnie z szybkim szacunkiem wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych opublikowanym przez GUS we wrześniu 2023 r. osiągnęła ona 8,2 proc.

W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny spadły o 0,4 proc.

Nadal jednak najmniej odczuwalne spadki inflacyjne są w tych kategoriach, które dotyczą nas na co dzień. W przypadku żywności inflacja to wciąż ponad 10 proc., dokładnie 10,3 proc. Jednak także tutaj w zestawieniu z miesiącem poprzednim ceny spadły o 0,4 proc.

W kategorii nośników energii zestawienie z wrześniem 2022 r. to wzrost cen o 9,9 proc. Spadły one jednak w stosunku do sierpnia 2023 r. o 0,8 proc.

Odczuwalne są natomiast spadki cen w przypadku paliw. W porównaniu z wrześniem 2022 r. ceny w tej kategorii są niższe aż o 7 proc. W zestawieniu z miesiącem poprzednim o 3,1 proc.

Źródło: GUS

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...