TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

We Francji wstrzymano sprzedaż iPhonów

W tym tygodniu wielu ekscytuje się nowy iPhonem 15, ale we Francji problem dotyczy jednego z poprzednich modeli, czyli iPhone’a 12. Sprzedaż została wstrzymana z uwagi na obawy dotyczące promieniowania. Apple ma teraz zaktualizować oprogramowanie.

Francuska Narodowa Agencja Częstotliwości wydała nakaz wycofania pochodzącego z 2020 r. modelu iPhone’a 12 z francuskiego rynku. Powodem jest ekspozycja na promieniowanie, która przekracza europejskie limity.

Zgodnie z wytycznymi agencji nie tylko wycofane zostały nowe telefony ze sprzedaży, ale regulacje obejmują tez te iPhony 12, które są już w użyciu. W ich przypadku Apple musi przyjąć „wszystkie niezbędne środki korygujące, aby jak najszybciej dostosować telefony do wymogów”. W przeciwny wypadku także te urządzenia będą musiały zniknąć z rynku.

Po rozmowach i na prośbę Agencji, Apple zapewniło mnie, że w ciągu najbliższych dni zostanie wprowadzona aktualizacja dla iPhone’a 12 — napisał na X minister cyfrowej gospodarki Francji Jean-Noel Barrot.

Apple aktualizuje iPhone’a

Apple zapewniło, że wycofywanie modelu z francuskiego rynku ma związek z „ konkretnym protokołem testowania, stosowanym przez francuskich regulatorów”. Nie jest to problem bezpieczeństwa. Firma tłumaczy także, że w 2020 r., gdy iPhone 12 wchodził na rynek, spełniał on wszystkie przepisy i standardy SAR na całym świecie.

SAR jest miarą tempa absorpcji energii przez ciało ze źródła. Mierzona jest ona przez francuskiego regulatora i to na jej podstawie Francuska Narodowa Agencja Częstotliwości wydała zakaz sprzedaży iPhonów.

— Wydamy aktualizację oprogramowania dla użytkowników we Francji, aby dostosować się do protokołu używanego przez francuskich regulatorów. Oczekujemy, że iPhone 12 nadal będzie dostępny we Francji — zapowiedział rzecznik Apple.

Francuski regulator przetestuje aktualizację, która ma dostosować iPhone’a do europejskich standardów obowiązujących we Francji. Jeśli weryfikacja przebiegnie pomyślnie urządzenie będzie ponownie mogło być w sprzedaży.

Źródło: businessinsider.com.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze