TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Huawei znów w ogniu krytyki. Doradca prezydenta USA nagłaśnia problem

– Jesteśmy w posiadaniu dowodów na to, że Huawei jest w stanie uzyskiwać w tajemnicy dostęp do wrażliwych i osobistych informacji w systemach, które wspiera i sprzedaje na terenie całego świata – powiedział w rozmowie z Wall Street Journal doradca prezydenta USA, ds. bezpieczeństwa narodowego Robert O’Brien. Czy to gwóźdź do trumny Huawei, który od lat oskarżany jest o szpiegostwo na rzecz Chin?

Robert O’Brien w wywiadzie stwierdził, że drugi na świecie producent telefonów od niemal 10 lat korzysta z tzw. backdorów, czyli luk w zabezpieczeniach systemu tworzonych w celu późniejszego wykorzystania, aby pozyskiwać dostęp do sieci komórkowych różnych krajów. Są one umieszczane w telefonach na żądanie wielu państw, ponieważ umożliwiają pozyskanie informacji związanych np. z terroryzmem.  

Doradca prezydenta zdradził, że USA od dawna wiedziały o tej działalności Huawei, ale dopiero pod koniec ubiegłego roku przekazały tę informację innym krajom.

Huawei natychmiast po publikacji wywiadu wydał oświadczenie, w którym oskarża rząd USA o szpiegowanie innych krajów i zapewnia, że stosuje skuteczne zabezpieczenia. Dostało się również Wall Street Journal, któremu zarzucono stronniczość i brak wiarygodności, a urzędników i gazetę nazwano hipokrytami.

„Zarzuty Stanów Zjednoczonych pod adresem Huawei nie są niczym innym jak zasłoną dymną i przeczą logice w kwestiach cyberbezpieczeństwa. Huawei nigdy nie uzyskiwał i nie będzie uzyskiwać potajemnie dostępu do sieci telekomunikacyjnych, co więcej, firma nie posiada żadnych takich możliwości” – napisano w oświadczeniu.

Huawei podkreślił, że jest tylko dostawcą sprzętu i w tej roli nie ma żadnej możliwości zdobycia dostępu do sieci klientów bez ich autoryzacji. „Nie mamy możliwości ominięcia operatorów czy kontroli dostępu i pobierania danych z ich sieci bez wykrycia przez wszystkie normalne firewalle lub systemy bezpieczeństwa” – możemy przeczytać.

Firma podjęła zakrojone działania w mediach społecznościowych, aby udowodnić, że zarzuty USA i Wall Street Journal są nieuzasadnione i nieprawdziwe.

Źródło: CD Action

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...