TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

5G okiem Gdynian

Gdynia jako pierwsze miasto w Polsce zapowiedziało wprowadzenie sieci 5G. Na temat jej wdrożenia rozmawiamy z Małgorzatą Czają, kierowniczką samodzielnego referatu ds. jakości życia i integracji systemów zarządzania Urzędu Miasta Gdynia.

Słyszeliśmy już szumne zapowiedzi. Kiedy realnie mieszkańcy Gdyni będą mogli korzystać w z sieci 5G?

Gdynianie jako pierwsi w Polsce będą mogli przetestować ją we własnych domach. Inwestycje Play w sieć 5G dobiegną końca jeszcze w lutym bieżącego roku, testy rozpoczną się zaraz potem. Po Gdyni sieć 5G stanie się dostępna jeszcze w 15 innych miastach Polski, między innymi w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku i Sopocie.

Co 5G oznacza w praktyce dla mieszkańców Gdyni?

5G to nowy, bezprzewodowy standard komunikacji. Dzięki wprowadzanym rozwiązaniom 5G możliwe będzie przesyłanie danych z prędkością zbliżoną do internetu światłowodowego, a w przyszłości z prędkością nawet do 20 Gb/s.

Czy prowadzone będą szersze akcje informacyjne?

W ramach współpracy Play będzie organizował spotkania oraz warsztaty dla gdyńskich studentów i seniorów, podczas których przybliży technologię najnowszej generacji, a także możliwości związane z jej rozwojem. Podczas testów konsumenckich mieszkańcy Gdyni będą natomiast mieli okazję przekonać się jak działa najnowsza technologia w rzeczywistych warunkach, ciesząc się przy tym szybkim połączeniem internetowym o dużej przepustowości.

Czy instalacja urządzeń do odbioru danych będzie uciążliwa?

Instalacja urządzeń najnowszej generacji obsługujących sieć 5G będzie tak samo intuicyjna jak podłączenie standardowego routera czy połączenie się z siecią przy pomocy smartfonu. Play zapowiada też wspieranie swoich klientów na każdym etapie: od wyboru oferty, po instalację urządzeń.

Od redakcji: Przypominamy, że choć aukcja częstotliwości na potrzeby 5G jeszcze się nie rozpoczęła, sieć tamoże działać również na pasmach wykorzystywanych wcześniej na potrzeby LTE. Play w Gdyni wykorzysta w tym celu pasmo 2100 MHz.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...