Hakerzy zaatakowali Coca-Colę

Hakerzy zaatakowali Coca-Cola FEMSA. To największa na świecie franczyzowa rozlewnia Coca-Coli. W celu ochrony danych firma postanowiła zapłacić okup.

W ataku wykorzystano oprogramowanie ransomware. Przeprowadzili go hakerzy z grupy „TheSnake” .

Cyberprzestępcy w ciągu roku mieli dwukrotnie zaatakować infrastrukturę informatyczną firmy i wykraść ponad 8 GB danych – pisze firma Marken Systemy Antywirusowe w komunikacie prasowym

Tych 8 GB to pełna baza danych Coca-Cola FEMSA. Zawiera ona informacje o firmie, dokumenty finansowe, faktury, dane dostawców, a także zdjęcia pracowników, hasła i kopie zapasowe.

Coca-Cola zapłaciła okup

Hakerzy zamieścili wiadomość dla firmy na popularnym forum hakerskim. Przedstawili w niej groźby oraz żądania.

Po upływie określonego czasu twoje dane będą stopniowo przesyłane do domeny publicznej. Wciąż możesz chronić swoją reputację i zachować większość danych w tajemnicy, ale masz na to coraz mniej czasu. Wybór należy do ciebie, Coca-Cola FEMSA – napisali członkowie grupy „TheSnake”.

Pierwotnie okup miał wynosić 12 milionów dolarów. Firmie udało się wynegocjować obniżenie żądań i w rezultacie zapłaciła 1,5 miliona dolarów, by nie dopuścić do wycieku niektórych plików. Pozostałe hakerzy wystawili na hakerskich forach. Oczekują za nie 65 tysięcy dolarów.

– Ataki ransomware są nadal bardzo często wykorzystywane przez hakerów. Jeśli firma nie ulegnie żądaniom cyberprzestępców, to jej skradzione dane zazwyczaj są wystawiane na sprzedaż w ciemnej sieci [red.: tzw. Darknet], gdzie wszyscy mogą je pozyskać. Taka sytuacja jest nie tylko dotkliwym ciosem dla reputacji pokrzywdzonej firmy, lecz także stwarza zagrożenie dla wszystkich użytkowników sieci, których dane wyciekły, ponieważ to właśnie oni często stają się celami kolejnych cyberataków  – ostrzega Mariusz Politowicz z firmy Marken Systemy Antywirusowe.

Źródło:next.gazeta.pl