TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Chińczycy stworzyli przełomowy chip obchodząc embargo USA

Huawei, chińska firma, zaskoczyła Stany Zjednoczone i swój najnowszy smartfon Mate 60 Pro 5G wyposażyła w 7-nanometrowe chipy. USA były przekonane, że odpowiednia do ich produkcji technologia nie jest w posiadaniu Chińczyków. Ci swoim ruchem pokazali, że mogą obejść amerykańskie embargo.

7-nanometrowe chipy w nowym smartfonie Huawei Mate 60 Pro 5G to zaskoczenie dla USA. Dotychczas nie sądzono, że Chińczycy posiadają taką technologię. Odcięcie Państwa Środka przez Stany od najnowszych technologii chipowych miało spowolnić rozwój sprzętów w tym kraju. Wygląda jednak na to, że wojna półprzewodnikowa się zaostrza i jej wygrana nie jest przesądzona.

Huawei tworzy przełomowy chip

W sieci pojawiają się filmiki przedstawiające możliwości nowego, chińskiego telefonu. I chociaż firma nie podała specyfikacji swojego produktu, to Bloomberg informuje, że prędkości osiągane przez smartfon przekraczają 350 megabitów na sekundę. To prędkości porównywalne z najnowszymi iPhonami. Układ Kirin 9000s zasilający smartfona Huawei Mate 60 Pro został wyprodukowany przez częściowo państwową firmę Semiconductor Manufacturing International Corp (SMIC).

Nic dziwnego, że Chiny mogą sobie pozwolić na banowanie amerykańskich produktów na swoim rynku.

Ten telefon to dowód na to, że Chińczycy rozwijają krajową produkcję i technologię w tempie, o które nikt ich nie podejrzewał. Agencja Reutera określa nawet Huawei Mate 60 Pro policzkiem wymierzonym w twarz Stanów Zjednoczonych.

Jednocześnie rząd chiński ogłosił kolejne inwestycje w dalszy rozwój produkcji w kraju. Nowy fundusz inwestycyjny to inwestycja 40 mld USD w chiński sektor chipów.

Źródło: obserwatorgospodarczy.pl

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Pieskie życie w telewizji, czyli o czym myśli Kameleon

Wyścig operatorów telewizyjnych trwa. Liczy się technologia, funkcjonalność, czyli sposoby konsumpcji treści, ilość i...

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...