TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Google i Facebook przyśpieszą internet

 
Nowy światłowód połączy on Stany Zjednoczone oraz Chiny, zapewniając wyjątkowo szybkie połączenie internetowe – wszystko dzięki koncernom Google oraz Facebook. Będzie ono mieć przepustowość rzędu 120 Tbps. Przewód będzie składał się z pięciu par włókien optycznych – każda z  maksymalną przepustowością 24 Tbps. Google oraz inne firmy uczestniczące w realizacji tego projektu, przejmą dla siebie po jednej parze.
Google uruchomiło transpacyficzny światłowód o nazwie FASTER, który łącząy Japonię oraz Stany Zjednoczone. Przepustowość tego łącza wynosi 60 Tbps. Amerykańska firma uważa, że to za mało i planuje budowę kolejnego podmorskiego światłowodu. Nowy projekt realizowany jest wspólnie z Facebookiem oraz chińską firmą Pacific Light Data Communication i tym razem połączy USA z Chinami.
Bez wątpienia będzie to jeden z najszybszych światłowodów na świecie – jego przepustowość szacuje się na 120 Tbps. To dwukrotnie więcej niż w przypadku FASTER.
Najszybsze tego typu łącze znajduje się aktualnie na dnie Atlantyku, jego budowę kilka lat temu sfinansował Facebook oraz Microsoft. Przepustowość wynosi aż 160 Tbps.
Źródło: slashgear.com

Michal.Koch
Michal.Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze