TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Francuski potentat telekomunikacyjny kupuje w Ameryce Łacińskiej

Francuski przedsiębiorca Xavier Niel, właściciel firmy inwestycyjnej Atlas Investissement, planuje przejęcie operatora telekomunikacyjnego Millicom, operującego na rynkach Ameryki Łacińskiej. Szacowana wartość całej transakcji wynosi około 4,1 mld USD.

Millicom, z siedzibą w Luksemburgu, świadczy usługi telekomunikacyjne pod marką Tigo dla ponad 50 mln abonentów w Ameryce Łacińskiej. Firma działa w takich krajach jak Boliwia, Kolumbia, Kostaryka, Salwador, Gwatemala, Honduras, Nikaragua, Panama oraz Paragwaj. W ubiegłym roku Millicom osiągnął sprzedaż na poziomie 5,6 mld USD.

Atlas Investissement posiada 29 proc. udziałów w Millicom. Pod koniec czerwca firma zaproponowała 24 dolary za akcję, płatne w gotówce. Niezależna komisja rady nadzorczej Millicom odrzuciła jednak tę ofertę, uznając ją za zbyt niską w kontekście oczekiwanych przyszłych wyników finansowych firmy. Analitycy wskazują jednak na mieszane wyniki Millicom w Ameryce Łacińskiej w ostatnich latach. To wynik niestabilnej gospodarki i zmiennego popytu na tym kontynencie.

– Atlas chce kontynuować rozwój sieci, aby zwiększyć bazę klientów i lepiej wykorzystać doświadczenie branżowe – czytamy w oświadczeniu Atlas.

W 2021 roku Millicom nawiązał współpracę z Parallel Wireless w celu wdrożenia architektury Open Radio Access Network (Open RAN) zgodnej z O-RAN w Kolumbii, z zamiarem zapewnienia zasięgu 4G na 362 obszarach wiejskich w kraju.

Xavier Niel jest założycielem francuskiego dostawcy usług telekomunikacyjnych Iliad Group.

Źródło: rcrwireless.com

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze