TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Firmy zainteresowane inwestycjami w 5G i IoT

Badanie EY – Reimagining Industry Futures Study pokazuje, że przedsiębiorcy w Polsce i na całym świecie chcą inwestować w nowe technologie. Tylko o inwestycjach w 5G mówi 57 proc. firm. Ma to poprawić kwestie pracy zdalnej, optymalizację procesów i systemów, a także umożliwić im tworzenie i prezentowanie treści video w jakości ultra-HD. Jakie inne nowe technologie są przyszłością firm?

Badanie EY – Reimagining Industry Futures Study miało już czwartą edycję. Wskazała ona, że już teraz firmy rozwijają niektóre nowe technologie, a w przyszłości zainteresowane są inwestowaniem w kolejne. 76 proc. badanych uznaje, że nowoczesne technologie będą odgrywać kluczową rolę w ograniczaniu emisji dwutlenku węgla ich firmy oraz dadzą szansę na zrównoważony rozwój.

–  Przedsiębiorcy coraz lepiej rozumieją, że od nowych technologii nie ma już odwrotu. Pytanie nie brzmi już, czy inwestować, tylko w jakie rozwiązania i jak przełoży się to na rozwój biznesu. Wachlarz dostępnych technologii jest naprawdę szeroki, a głównym wyzwaniem firm będzie wybór tych, które najszybciej pomogą osiągnąć stawiane cele i wpisują się w długofalową strategię. Ważnym aspektem jest również edukacja pracowników w zakresie innowacji, aby rozumieli wartość płynącą z ich implementacji oraz umieli je wykorzystać do dalszego skalowania biznesu – mówi Mateusz Mazur, Partner EY, lider zespołów Cloud Enablement oraz IT Advisory.

Najbliższa przyszłość nowych technologii

W najbliższej przyszłości firmy głównie będą inwestować w robotykę z automatyką, a także analitykę i AI. Jednak wystarczy poszerzyć perspektywę do pięciu lat i wtedy pojawiają się plany inwestycyjne w 5G czy komputery kwantowe oraz przetwarzanie brzegowe. W tej szerszej perspektywie jednym z głównych elementów zainteresowania firm jest również Internet rzeczy.

Sieć 5G oferuje różne możliwości i rozwiązania, ale ankietowani uznali, że pierwszoplanowe jest powiązanie dzięki niej różnych nowoczesnych technologii. To wykorzystanie 5G wskazało 41 proc. badanych. Przewagę nad Wi-Fi i LTE dostrzegło 37 proc. osób.

Coraz więcej firm zainteresowanych jest również inwestycją w komputery kwantowe. 42 proc. badanych stwierdziło, że znajdują się one w planach inwestycyjnych ich firm. Na razie technologia została wdrożona jedynie w 13 proc. badanych firm.

Na przetwarzanie brzegowe wskazało 37 proc. osób. Ale już teraz rozwój edge computing finansuje 45 proc. firm. Jednocześnie badani są zdania, że ich firmy potrzebują lepszego zrozumienia sposobów wykorzystania tego rozwiązania, by lepiej je wykorzystywać. Tego zdania jest 75 proc. badanych.

– Nowoczesne technologie i związane z nimi nowe modele biznesowe pozwalają nie tylko oferować konkurencyjne produkty i usługi, ale wpływają pozytywnie również na działanie samej organizacji poprzez ułatwienie codziennych operacji i zwiększanie wydajności pracowników – wyjaśnia Mateusz Mazur.

Sposoby inwestowania w nowe technologie

Firmy rozważają różne modele zakupowe związane z rozwiązaniami internetu rzeczy w oparciu o sieć 5G. Najczęściej zakup częstotliwości 5G związany jest z planami unowocześnienia istniejących możliwości mobilnych. Ten kierunek wskazało 62 proc. badanych. 60 proc. osób mówi o zakupie częstotliwości 5G i aplikacji przez pośrednika jakim może być chociażby wirtualny operator sieci.

Nadal wiele firm przed inwestowaniem w 5G analizuje kwestie odpowiedniego poziomu zwrotu z inwestycji. Ich obawy wiąże się także z regulacjami prawnymi.

– Rozwój nowoczesnych technologii wymusza zmiany w prawie, ale nie jest to proste ze względu na konieczność dostosowania regulacji lokalnych do przepisów unijnych. Komisja Europejska już w 2016 roku ogłosiła plan na rzecz sieci 5G w UE w celu wdrożenia infrastruktury i usług 5G na całym jednolitym rynku cyfrowym. Wskazano również, że kompleksowe pokrycie sieciami 5G powinno nastąpić do 2025 roku. Europejscy operatorzy telefonii komórkowej współpracują z producentami sprzętu i liderami z różnych sektorów gospodarki w zakresie pilotaży wykorzystania sieci 5G w różnych przypadkach usługowych z punktu widzenia biznesu lub konsumenta. Nowe usługi w ramach sieci 5G będą musiały być zgodne z wymogami prawa. Nie chodzi tu jedynie o kwestie nowych regulacji dotyczących technologii czy cyberbezpieczeństwa, ale również dotyczących konkretnych zastosowań technologii 5G – mówi Justyna Wilczyńska-Baraniak, liderka Zespołu Prawa Własności Intelektualnej, Technologii, Danych Osobowych w Kancelarii EY Law.

W Polsce pełne wykorzystanie możliwości 5G nie jest jeszcze możliwe. Głównie za sprawą opóźnień we wdrożeniu 5G w naszym kraju. UKE aukcję na cztery częstotliwości z zakresu 3480 GHz-3800 GHz ogłosił dopiero w czerwcu tego roku. Powoduje to przesunięcie w czasie wdrożenie nowych technologii i zwiększanie dystansu w tym zakresie między Polską, a innymi krajami UE, USA, Japonią czy Koreą Południową.

Badanie EY – Reimagining Industry Futures Study:

Źródło: ey.com

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...