TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Konsultacje aktu implementującego EUCC

Wystartował proces ustawodawczy pierwszego europejskiego programu certyfikacji cyberbezpieczeństwa – EUCC (Common Criteria based European candidate cybersecurity certification scheme). Zainteresowani mogą wziąć udział w konsultacjach aktu implementującego ten program. Mogą to zrobić do 31 października 2023 r.

EUCC (Common Criteria based European candidate cybersecurity certification scheme) jest rpogramem certyfikacji produktów technologii informacyjnych. Opiera się na międzynarodowych kryteriach Common Criteria. Jego wprowadzenie zastąpi program SOG-IS. Pozwoli na ocenę produktów w dwóch poziomach uzasadnienia zaufania „istotnym” i „wysokim”. Są one zdefiniowane w europejskim Akcie o Cyberbezpieczeństwie.

Każdy wydany w programie EUCC certyfikat to dowód na to, że otrzymujący go produkt spełnia wymagania z zakresu cyberbezpieczeństwa. W przypadku otrzymania poziomu uzasadnienia zaufania „wysokiego” będzie to dowód na odporność produktu nawet na zaawansowane cyberataki.

Certyfikat wydany w ramach tego programu będzie uznawany na całym terytorium Unii Europejskiej.

Trwają właśnie konsultacje aktu implementującego EUCC. Udział w nich można wziąć do 31 października 2023 r.

Uwagi do ww. dokumentu można przesyłać bezpośrednio do Komisji Europejskiej. Opinie i stanowiska można również przesłać na adres: sekretariat.dc@cyfra.gov.pl.

Źródło: gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...