TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Europejska fabryka Intela jednak w Niemczech

Decyzja w sprawie europejskiej fabryki półprzewodników Intela została podjęta. Powstanie ona w niemieckim Magdeburgu. A budowa ruszy w pierwszej połowie 2023 r.

Intel zainwestuje w Europie 80 mld Euro. Pierwsza z inwestycji to budowa budowę nowoczesnego kompleksu produkcyjnego w niemieckim Magdeburgu za 17 mld Euro.

Budowa fabryki rozpocznie się w pierwszej połowie 2023 r., a produkcja ma wystartować w 2027 r. Według Intela inwestycja przyniesie 7 tys. miejsc pracy w trakcie budowy. W gotowym kompleksie prace znajdzie 3 tys. osób w dziale zaawansowanych technologii, a kilkadziesiąt tysięcy u dostawców i partnerów.

Jednak inwestycja w Niemczech to dopiero początek. W irlandzkim Leixlip zostaną rozbudowane zakłady, a we Włoszech możliwe jest powstanie kompleks pakowania chipów. Byłaby to inwestycja na poziomie 4,5 mld Euro dająca około 1,5 tys. miejsc pracy.

Inwestycje nie ominą Polski. Biuro w Gdańsku ma powiększyć o 50 proc. powierzchnię laboratoryjną do 2023 r. Praca w nim będzie skoncentrowana na wypracowaniu rozwiązań w dziedzinie głębokich sieci neuronowych, audio, grafiki czy centrów danych oraz przetwarzania w chmurze.

We Francji ma natomiast powstać europejski ośrodek badawczo-rozwojowy przeznaczony do obliczeń o wysokiej wydajności (HPC). To kolejny 1000 miejsc pracy w zaawansowanych technologiach, a 450 z nich ma być dostępnych już do końca 2024 r.

Na liście miejsc, w które zamierza inwestować Intel, jest również Barcelona. Tam powstać mają laboratoria odpowiedzialne za rozwój technologii obliczeniowych. Wcześniej w Hiszpanii we współpracy z Intelem pracowano nad architekturą eksaskalową. Teraz prace ukierunkowane są na opracowanie architektury zettascale na następną dekadę.

Te inwestycje mają wzmocnić powiązania Intela z europejskimi instytutami badawczymi. Dla Europy będzie to oczekiwany przez Komisję Europejską progres w rozwoju nowoczesnego europejskiego rynku półprzewodników.

Źródło: dobreprogramy.pl

Czytaj także:

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...