E-usługi w marcu

W marcu spory ruch w e-usługach spowodowany był napływem osób z Ukrainy i zakładaniem przez nich profili zaufanych. To jednak elektroniczny wniosek o dowód osobisty dla podopiecznych jest jedną z tych e-usług, które odnotowały największy wzrost w minionych miesiącu.

– Ostatnie tygodnie to wielkie wyzwania dla cyfrowej administracji. Pokazaliśmy w tym okresie jej potencjał. Szybko i sprawnie uruchomiliśmy obsługę pilnych potrzeb związanych z napływem ogromnej fali obywateli Ukrainy uciekających przed wojną. Dzięki temu obywatele Ukrainy mogą korzystać z profilu zaufanego, czy aplikacji mObywatel – mówi Janusz Cieszyński pełnomocnik rządu ds. cyfryzacji.

W marcu 2022 r. założono 402 983 nowych profili zaufanych. Ma to prawdopodobnie związek z zakładaniem ich przez osoby przyjeżdżające z Ukrainy.

Rekordowa liczba elektronicznych wniosków o dowód osobisty dla dziecka była zaskoczeniem marca. Złożono ich aż 82 181. Dla porównania w lutym było to 30 778.

W minionym miesiąc zarejestrowano online 12 029 dzieci. Najwięcej rejestracji pojawiło się 14 marca – 604.

Marzec był także okresem dużej liczby zgłoszeń zbycia/nabycia pojazdu, których pojawiło się 82 144. Złożono także 22 934 elektroniczne wnioski meldunkowe.

Źródło: gov.pl

Czytaj także: