TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Obywatele UE a kompetencje cyfrowe

Komisja Europejska wskazuje, że 2021 roku 54 proc. mieszkańców Unii Europejskiej w wieku 16 – 74 posiadało przynajmniej podstawowe umiejętności cyfrowe. Jak wypadają na tym tle Polacy?

Polska osiągnęła wynik 43 proc. To sprawia, że lądujemy wśród krajów z najniższym wskaźnikiem kompetencji cyfrowych w populacji, przed Rumunią (28 proc.) i Bułgarią (31 proc).

Najwyższy odsetek osób z kompetencjami cyfrowymi odnotowano w Holandii i Finlandii (po 79 proc.), a także w Irlandii (70 proc.). 

Podstawowe umiejętności cyfrowe odnoszą się do pięciu obszarów: umiejętności korzystania z informacji i danych, umiejętności komunikacji i współpracy, umiejętności tworzenia treści cyfrowych, wiedzy nt. cyberbezpieczeństwa oraz umiejętności rozwiązywania problemów z dziedziy IT. 

Powyższe zdolności to jedne z kluczowych wyznaczników wydajności w kontekście Dekady Cyfrowej, która określa wizję UE w zakresie transformacji technologicznej. Wyznaczony został cel, aby do 2030 roku 80 proc. obywateli UE w wieku 16 – 74 posiadało przynajmniej podstawowe umiejętności cyfrowe.

Informacje te pochodzą z danych dotyczących wskaźników umiejętności cyfrowych opublikowanych przez Eurostat. 

Źródło: ec.europa.eu

Zobacz też:

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze