E-faktury coraz bliżej. Czy firmy są na to gotowe?

93

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów, od początku 2024 roku korzystanie z KSeF będzie obowiązkowe. Jednak obecnie jedynie 17 proc. przedsiębiorstw w kraju korzysta z  e-faktur.  11 proc. planuje wdrożenie elektronicznego obiegu dokumentów z uwagi na zbliżający się jego obowiązek.  Czy wszyscy zdążą ze zmianą fakturowania do 2024 roku?

66 proc. firm w Polsce nadal korzysta w faktur papierowych. 17 proc. wystawia jedynie faktury elektroniczne.

48 proc. firm korzysta z elektronicznego obiegu faktur, a 11 proc. planuje jego wdrożenie z uwagi na zbliżający się obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF).

To dane z  raportu WEBCON „Rewolucja w fakturowaniu: czy polskie firmy są gotowe na KSeF?”.

  –  Postępująca cyfryzacja nie dotarła jeszcze do wszystkich zakamarków polskiego biznesu. Łączymy się na wideokonferencjach, większość firmowych dokumentów przechowujemy w chmurze, ale faktury wciąż drukujemy. Zapowiadany obowiązek korzystania z KSeF to doskonała okazja dla przedsiębiorstw, aby zrobić kolejny krok w stronę digitalizacji i wprowadzić w firmie elektroniczny obieg faktur  – mówi Łukasz Wróbel, wiceprezes WEBCON.

Data obowiązkowego korzystania z KSeF zbliża się nieubłaganie, a firmy mają sporo to nadrobienia, by się do tego przygotować. System może oszczędzić sporo czasu, pieniędzy i papieru.

Co czwarta firma w Polsce wystawia firma w Polsce wystawia do 10 faktur miesięcznie. Co trzecia od 11 do 100 faktur, 17 proc. wystawa do 500 faktur, a 12 proc. powyżej 500 faktur miesięcznie. Liczba faktur zależy od wielkości firmy. Im mniejsza firma tym mniej faktur wystawa.

–  Wśród licznych korzyści, jakie z pewnością odczują, można wymienić przyspieszenie rozliczania faktur, lepszą kontrolę nad procesem i audytowalność oraz zmniejszenie liczby błędów. To również korzyść z punktu widzenia ekologii – tysiące drzew nie zostaną zamienione na miliony papierowych dokumentów – podkreśla Łukasz Wróbel.

Papierowe faktury najczęściej wystawiane są w firmach handlowych – 75proc z nich drukuje faktury i produkcyjnych – 73 proc. Trochę lepiej jest w budownictwie, ale to nadal 69 proc.

Jednocześnie są to branże, które korzystają w największym stopniu z elektronicznego obiegu dokumentów. Dotyczy to 60 proc. firm produkcyjnych i  55 proc. handlowych. Także 40 proc. firm budowlanych wdrożyło to rozwiązanie.

Wygląda zatem na to, że firmy doskonale zdają sobie sprawę z wygody elektronicznych wersji dokumentów, a drukowanie faktur wynika z przyzwyczajenia do stosowania tego sposobu.


– Polska będzie czwartym krajem w Europie, po Portugalii, Hiszpanii i Włoszech, w którym obowiązywać będzie centralny system fakturowania. Jego wdrożenie to wiele korzyści, ale też wyzwania – technologiczne i organizacyjne. Choć jak wynika z naszego badania, niewiele polskich firm rozpoczęło przygotowania w tym zakresie, część z nich wiąże wdrożenie KSeF z wprowadzeniem elektronicznego obiegu akceptacji faktur – przekonuje Łukasz Wróbel.

Pozostaje mieć nadzieję, że zdążą w odpowiednim terminie.

Źródło: computerworld.pl