Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Drony nad Warszawą

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej łączy siły ze Szpitalem Klinicznym MSWiA. Współpraca ma na celu wykorzystanie dronów do walki z koronawirusem.

PansaUTM to cyfrowa koncepcja koordynacji lotów BSP oraz cyfrowego zarządzania wnioskami i zgodami na loty w przestrzeni powietrznej, na którą składają się autorskie rozwiązania operacyjne PAŻP oraz część systemowa, zintegrowana z najbardziej popularną wśród operatorów dronów w Polsce aplikacją mobilną Droneradar.

System idealnie nadaje się do pomocy w czasie pandemii. W kwietniu br. umożliwił przelot dronów z próbkami COVID-19 pomiędzy warszawskimi szpitalami.

– Loty bezzałogowców stanowią doskonałe uzupełnienie opieki nad pacjentem na terenie RP oraz stanowią nową technologię medyczną, która powinna być rozwijana w najbliższym czasie – przekazał prof. dr. n. med. Waldemar Wierzba, dyrektor Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej prosi o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie tras lotów BSP (bezzałogowych statków powietrznych) tj. pomiędzy szpitalami w Warszawie, Pułtusku i Sochaczewie. Loty ruszają w czwartek 17 lutego 2022 r.. Drony będą latały na wysokości 100 metrów, pokonując dziennie ok. 60 km w jedną stronę.

Trasy przelotów znajdziemy na stronie pansa.pl:

pansa.pl/ruszaja-regularne-loty-transportowe-bsp

Obie instytucje podkreślają, że obecna sytuacja pandemiczna wymaga współpracy różnych podmiotów i wykorzystania bezzałogowych statków powietrznych na potrzeby transportu medycznego.

Marcin Horała, wiceminister i pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego, dodał, że implementację usług cyfrowych w tym obszarze wspiera Ministerstwo Infrastruktury.

Źródło: pansa.pl

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

Najnowsze

Autonomiczne pojazdy w Jaworznie

Autonomiczne pojazdy i sposoby na ich wszechstronne wykorzystanie to rozwiązanie światowe, które trafia także...

1500 osób straci pracę w Spotify

Kolejna fala zwolnień Spotify. Ten największy serwis stremujący muzykę już w styczniu zwolnił 600...

Superkomputer dla każdego! Czy to możliwe?

Amazon postanowił wyjść naprzeciw tym, którzy marzą o nim lub potrzebują  superkomputera. Nie trzeba...

Hawe zacieśnia współpracę z Infinerą 

Hawe Telekom wzmacnia współpracę z Infinerą – amerykańską firmą technologiczną działającą w obszarze łączności....