Wiemy jak z internetu korzystają nauczyciele

Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował badanie konsumenckie 2021 dotyczące korzystania z usług telekomunikacyjnych przez nauczycieli. Jednym z głównych zagadnień były te związane z edukacją zdalną.

17 proc. nauczycieli prowadziło lekcje w formie zdalnej jeszcze przed marcem 2020 r. Mieli zatem doświadczenie w tej formie nauki zanim stała się ona koniecznością z uwagi na Covid-19.

Podczas zajęć zdalnych nauczyciele korzystają najczęściej z własnych komputerów czy laptopów. Takiej odpowiedzi udzieliło 83,4 proc. z nich. 16,6 proc. wypożyczyło na ten czas sprzęt ze szkoły lub gminy.

89,2 proc. nauczycieli posiada dostęp stacjonarny do internetu. 79,8 proc. posiada dostęp mobilny.

Większość nauczycieli lekcje online prowadzi w formie wideo rozmów przy wykorzystaniu odpowiedniej platformy lub komunikatora. Takie odpowiedzi udzieliło 78,1 proc. Zadania i materiały do samodzielnego opracowania uczniom przekazuje 44 proc. nauczycieli.

26,5 proc. respondentów prowadzi webinaria dla klasy/grupy. 22 proc. prowadzi z uczniami lekcje indywidualne.

Najwięcej nauczycieli korzysta z Librusa jako portalu edukacyjnego. Ale do nauki wykorzystywane są także portale nauczyciel.pl, oswiata.org.pl czy literka.pl.

28,2 proc. nauczycieli odpowiada edukacja zdalna.

Z komunikatorów internetowych codziennie korzysta 47,5 proc. nauczycieli. 20 proc. udostępnia zdjęcia bliskich w internecie często, 32,3 proc – rzadko. Aż 47,6 proc. nauczycieli nie robi tego nigdy.

79,7 proc. nauczycieli korzysta z programów antywirusowych, antyspamowych i innych mających zapewnić im bezpieczeństwo podczas korzystania z internetu w komputerze czy laptopie. W przypadku korzystania z internetu mobilnego robi to 66 proc. badanych.

Nauczyciele orientują się w akcjach społecznych prowadzonych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. 67,2 proc. słyszała o akcji „Klikam z głową”, 50,4 proc. o kampanii „Ja Online”, a 47,1 proc. o „Koduj z UKE”.

Raport w pełnej treści do pobrania na stronie:https://www.uke.gov.pl/akt/badanie-konsumenckie-2021-dzieci-rodzice-oraz-nauczyciele,412.html