TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Nexera wydała miliard

W ubiegłym roku łączna wartość zrealizowanych przez Nexerę inwestycji światłowodowych przekroczyła miliard złotych. Na koniec 2021 r. firma objęła zasięgiem swojej światłowodowej sieci dostępowej 280 tys. gospodarstw domowych zlokalizowanych w 2 500 miejscowościach na obszarach centralnej i północno-wschodniej Polski.

Na koniec 2021 r. w zasięgu sieci Nexery znalazło się 280 tys. gospodarstw domowych w 2 500 miejscowościach, zlokalizowanych w czterech Regionach Polski – Świętokrzyskim, Łódzkim, Kujaw z Pomorzem i Mazowszem oraz w Regionie Warmii i Mazur. Dla porównania, w 2020 r. sieć Nexery obejmowała 100 tys. gospodarstw domowych w 900 wsiach i miasteczkach. Ponadto dzięki działaniom operatora Ogólnopolska Sieć Edukacyjna (OSE) dociera obecnie do ponad 1800 lokalizacji. W 2021 roku wzrosła średnia prędkość usług (z 340 do 380 Mbps), a także liczba operatorów świadczących usługi na sieci Nexery – z 22 do 38.

 – Mieszkańcy znajdujący się w zasięgu sieci Nexery na jednym światłowodzie zyskują dostęp do ofert wielu detalicznych dostawców usług. Na niektórych obszarach można wybierać z oferty nawet 10 operatorów. Internauci mogą również łatwo zmienić swojego dostawcę, bez konieczności ponownego podłączania do sieci. To unikatowa korzyść na skalę ogólnopolską. Mieszkańcy nawet największych aglomeracji w Polsce nie mają możliwości tak szerokiego wyboru usług i operatorów jak mieszkańcy Regionów Nexery – mówi Paweł Biarda, członek zarządu Nexery.

Liczba operatorów detalicznych świadczących usługi na sieci firmy wzrosła zaś niemal dwukrotnie w porównaniu z 2020 r. i wynosi 38.

To dopiero początek

Od początku działalności firma realizuje złożone projekty infrastrukturalne na rozległych geograficznie obszarach, wdraża także nowe standardy współpracy z operatorami detalicznymi. W 2021 r. Nexera otrzymała dofinansowanie od konsorcjum banków w wysokości ponad 1 mld zł, co podkreśla nie tylko wiarygodność planów inwestycyjnych firmy, lecz także dobre perspektywy rozwoju rynku hurtowego w Polsce.

– Rok 2021 to dla nas czas intensywnych działań i wielu sukcesów. Przede wszystkim niemal trzykrotnie zwiększyliśmy liczbę gospodarstw domowych w zasięgu sieci oraz liczbę wsi i miasteczek, do których dociera nasz światłowód. Nasza wielofunkcyjna i innowacyjna platforma API została zatwierdzona jako proof of concept przez MEF (Metro Ethernet Forum). Wdrożone we współpracy z Partnerami rozwiązanie optymalizuje proces dostarczania usług w technologii światłowodowej oraz usprawnia kooperację między operatorami, a w dłuższej perspektywie pozwoli zbudować jednolite, równorzędne i optymalne zasady działania na rynku. Ponadto, jako trzecia polska firma zostaliśmy przyjęci do grona członków międzynarodowej organizacji FTTH Council Europe, z czego jesteśmy wyjątkowo dumni. Członkostwo w jednej z najbardziej prestiżowych organizacji branżowych na świecie zapewni nam możliwości współpracy i wymiany doświadczeń z czołowymi telekomami działającymi na arenie europejskiej i międzynarodowej – mówi Jacek Wiśniewski, prezes zarządu Nexery. 

W 2021 roku Nexera uzyskała godło Teraz Polska oraz tytuł Dream Employer 2021. 

Raport #RegionyNEXERY2021 można znaleźć tutaj: https://www.nexera.pl/pl/raportregionynexery

O firmie NEXERA:

Nexera to pierwszy w Polsce wyłącznie hurtowy operator telekomunikacyjny o dużej skali, rozwijający światłowodową sieć dostępową (NGA) o wysokiej przepustowości (min. 100 Mb/s). Udziałowcami Nexery są zagraniczne firmy od lat działające na globalnym rynku telekomunikacyjnym: Infracapital oraz Nokia. Nexera buduje sieć na bazie Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC) w 14 obszarach centralnej i północno-wschodniej Polski.

Źródło: informacja prasowa

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...