Domoticz vs Home Assistant – co wybrać?

Istnieje kilka systemów Open Source do automatyki domowej. Dwa z nich jednak cieszą się największą rzeszą użytkowników: Home Assistant oraz Domoticz. Osoby zaczynające przygodę z automatyką domową często zadają sobie pytanie, który system wybrać.

Oczywiście nie ma prostej i oczywistej odpowiedzi na pytanie: Domoticz vs Home Assistant – co wybrać? Nawet entuzjaści jednego z tych rozwiązań zauważają, że drugie także ma swoje plusy. W niniejszym artykule postaramy się jednak pomóc w wyborze, wskazując na kilka podobieństw i różnic. 

Home Assistant vs Domoticz – instalacja

Oba systemy można zainstalować na różnych urządzeniach – od Raspberry Pi zaczynając. Są one na tyle lekkie, że nawet tak słabe urządzenia radzą sobie z obsługą wielu urządzeń. Zarówno Domoticz, jak i Home Assistant posiadają gotowe obrazy instalacyjne oraz szeroką dokumentację pokazującą w jaki sposób je zainstalować. Dodatkowo Home Assistant można kupić na gotowym urządzeniu (jak np. Home Assistant Yellow, czy polski AIS).

Domoticz – jak zacząć?

Domoticz od początku projektu był nastawiony na prostotę konfiguracji, stąd jeszcze niedawno była to jego ogromna przewaga nad Home Assistantem. W Domoticzu wszystko można było wyklikać.

Dla porównania w Home Assistancie trzeba było tworzyć pliki konfiguracyjne. Aktualnie sytuacja się zmienia bardzo dynamicznie i Home Assistant w większości przypadków można również konfigurować przez GUI. Home Assistant również sam potrafi wykrywać i wstępnie skonfigurować niektóre urządzenia.

Home Assistant vs Domoticz – porównanie

Oba z nich mają też ogromne wsparcie społeczności. Za Home Assistant stoi również firma Nabu Casa, zatrudniająca komercyjnie programistów pracujących przy rozwoju projektu. Firma finansowana jest przez dobrowolne wpłaty użytkowników powiększające nieznacznie funkcjonalność Home Assistanta (jak np. dostęp przez chmurę Nabu Casa). Patrząc na funkcjonujące w Polsce i na świecie fora i grupy dyskusyjne, Home Assistant ma szerszą społeczność.

Czy to jednak wystarcza by odpowiedzieć na pytanie: Domoticz vs Home Assistant – co wybrać?

Liczba integracji

Zarówno w przypadku Domoticza, jak i HA liczba integracji jest bardzo duża. Domoticz nie chwali się wprost liczbą urządzeń, jakie możemy z nim zintegrować (skupia się przede wszystkim na protokołach), jednak jest ich kilkaset. W przypadku Home Assistanta na dzień pisania artykułu to ponad 2400 urządzeń. 

Należy dodać, że w obu przypadkach systemy są otwarte i jeśli czegoś nie ma, a mamy odpowiednią wiedzę, możemy sami dopisać integracje urządzeń.

Aktualizacje

W tym przypadku również istnieją dwa podejścia do tematu. Domoticz ma 1-2 duże aktualizacje w roku i wiele małych – głównie poprawek błędów.

Home Assistant ma 11 dużych aktualizacji w roku (od lutego do grudnia) oraz kilka małych w ciągu miesiąca – również są to głównie poprawki błędów. 

Domoticz – co to jest?

Domoticz jest systemem Open Source do automatyki domowej. Cieszy się on dużą rzeszą użytkowników.