TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Jak bezpiecznie korzystać z Twittera?

Twitter jest platformą, która wyewoluowała od usługi SMS do medium będącym przestrzenią dzielenia się poglądami wielu tysięcy osób. Jednocześnie dla cyberprzestępców stała się narzędziem umożliwiającym kradzież tożsamości.

– Platforma do mikroblogowania Twittera do tej pory jest głównym celem cyberprzestępców, którzy wykorzystują ją jako narzędzie do kradzieży poufnych informacji i pieniędzy od niczego niepodejrzewających użytkowników. Hakerzy potrafią przejąć oficjalne konto znanej osoby lub podszyć się pod nią, a następnie zamieszczać tweety zawierające linki do niebezpiecznych stron – ostrzega Mariusz Politowicz z firmy Marken Systemy Antywirusowe, polskiego dystrybutora oprogramowania Bitdefender.

Jakie są największe zagrożenia, na jakie można natknąć się korzystając z Twittera?

1. Ryzyko związane z bezpieczeństwem osobistym i finansowym.
Tweetując na temat swojej lokalizacji możemy zagrozić swojemu bezpieczeństwu osobistemu. Nie należy udostępniać swojej lokalizacji, a tym bardziej miejsca zamieszkania.

2. Oszustwa związane z Twitterem.

Na tej platformie jak w wielu innym miejscach w sieci można natknąć się na oszustwa związane chociażby z kryptowalutami czy fałszywymi konkursami. Oszustwa  mogą dotyczyć również relacji towarzyskich. Hakerzy potrafią podszywać się pod celebrytów lub znane firmy, by w ten sposób uśpić czujność użytkowników.

3. Reputacja i ryzyko związane z pracą.

Niestety pracodawcy czy przyszli pracodawcy prowadząc rekrutację sprawdzają pracowników także na platformach internetowych. Dlatego warto pamiętać, by nigdy nie zniesławiać swojego pracodawcy, kolegów z klasy, nauczycieli i współpracowników. Informacje te mogą zostać ujawnione nawet wtedy, gdy posługujemy się wymyśloną tożsamością. Jeden nieodpowiedni tweet może kosztować kogoś utratę pracy lub reputacji.

4. Naruszenia i wycieki danych. Wszystkim mediom społecznościowym i platformom zdarza się czasem paść ofiarą cyberataku. Mogą być to incydenty przejęcia kont, włamań czy wykradania danych. Warto mieć to na uwadze i chronić swoje dane.

 Jak korzystać z Twittera, by nie narazić się na przykre konsekwencje?

Przede wszystkim nie udostępniać swoich danych osobowych. Dotyczy to numeru telefonu, adresu zamieszkania, daty urodzenia czy haseł związanych z bankowością. Takie ostrzeżenie może wydawać się oczywiste, ale nadal dochodzi do udostępniania tych informacji w internecie.

Nie należy także udostępniać swoich poufnych zdjęć czy multimediów. Nieznane osoby, które wysyłają wiadomości i promują linki oraz reklamy powinny wzbudzić naszą czujność. Nie wolno im podawać informacji finansowych i klikać w przesyłane przez nie linki.

W celu ochrony warto używać silnych i unikalnych haseł oraz uwierzytelniania dwuskładnikowego. Zawsze trzeba też korzystać ze skutecznego i aktualnego oprogramowania antywirusowego.

Źródło: bitdefender.pl


Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...