Dobra wiadomość dla kinomaniaków. Netflix przywraca normalną jakość

1543

W połowie marca Netflix, pod naciskiem komisarza Unii Europejskiej ds. Rynku Wewnętrznego i Usług, obniżył jakość odtwarzania. Mamy dobrą wiadomość. W wielu krajach europejskich powrócił obraz dobrej jakości.

Taką informację podał ekspercki portal audio-wideo Flatpanels. Netflix przywrócił dobrą jakość obrazu w Niemczech, Norwegii i Danii. Z biegiem czasu zmiany obejmą kolejne kraje.

Tzw. bitrate, czyli ilość informacji dot. obrazu i dźwięku strumieniowanych na sekundę, wynosi teraz z powrotem 15,25 Mb/s przy rozdzielczości 4K Ultra HD z HDR. Po redukcji związanej z obawami o ruch sieciowy przy pandemii bitrate 4K HDR wynosił 7,62 Mb/s.

Było to bardzo odczuwalne szczególnie przy filmach ze scenami w ciemności oraz deszczu – niekiedy ograniczenia kompresji i powstałe w ten sposób tzw. makrobloki (czyli przekłamania czerni) aż kłuły po oczach.

Zmiany są wprowadzane stopniowo. Flatpanels potwierdza, że część telewizorów jeszcze funkcjonuje z ograniczonym bitrate’em.

W kwietniu 2020 r. Netflix zaobserwował czterokrotnie większy ruch sieciowy aniżeli w marcu. Warto dodać, że w Polsce Netflix korzysta z łączy EPIX-a.

Źródło: Flatpanels / dobreprogramy.pl