TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Czy Rosja zakłóca sygnał GPS w Norwegii?

Od chwili, w której Rosja zaatakowała Ukrainę, problemy odczuwalne są w Norwegii. Na północy tego kraju następuje coraz częstsze zakłócanie sygnału GPS. Utrudnia to pracę pilotów. Media twierdzą, że za działaniami stoi Rosja.

Norweski Urząd ds. łączności (Nkom) odnotował 81 dni z problemami z systemami GPS w przedziale czasowym od początku roku do 16 listopada 2022 r.  To znaczący wzrost, gdyzw latach ubiegłych przez cały rok pojawiało się około 20 takich dni.

— Od 2018 r. problemy z GPS były zauważane przez naszych pilotów około 2-3 razy w tygodniu. W listopadzie tego roku zgłosiliśmy utratę GPS 17 razy. W grudniu jest jeszcze gorzej, do tej pory (20 grudnia) było to aż 27 razy. Mamy więc do czynienia z naprawdę gwałtownym wzrostem — podkreśliła Catharina Solli, rzeczniczka krótkodystansowych pasażerskich linii lotniczych Wideroe.

Wideroe operuje na północy Norwegii przy granicy z Rosją. Catharina Solli potwierdziła problemy z GPS w rozmowie z portalem iFinnmark. Dodała, że jest to problem, bo przez takie zakłócenia utracony jest jeden z systemów, który stosowany jest w nawigacji.

Podobną informacje przekazał również jeden z pilotów Wideroe, Aleksander Wasland, który porównuje zanik sygnału GPS do zaniku zasięgu telefonu komórkowego.

— Sygnały stają się słabsze, a dokładność wskazań gorsza. Inne systemy alarmują nas o problemach i pokazują nieścisłości — opisał sytuację Aleksander Wasland.

Gazeta internetowa Nettavisen twierdzi, że odpowiedzialne za to są rosyjskie siły zbrojne. Po ukraińskich atakach dronami na cele wojskowe w głębi Rosji rozpoczęły one zagłuszanie sygnałów dla zabezpieczania swojej przestrzeni powietrznej. Działania te objęły także region północnej Norwegii.

Także portal The Barents Observer informował o działaniach Rosji w pobliżu Norwegii. Zostały umieszczone tam oddziały do walki elektronicznej. To na Półwyspie Kolskim sąsiadującym z Norwegią i Finlandią ćwiczą one zdolności do zakłócania nawigacji.

Źródło: businessinsider.com.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...