Czy powstanie maszt na budynku internatu?

151
fot. Pixabay (zdjęcie ilustracyjne)

Nie ma tygodnia, byśmy nie pisali o jakimś maszcie czy dwóch, z którymi jest problem. Czasem już na etapie planów, czasem po postawieniu, gdy sprzeciwiają się mu mieszkańcy. Podobnie jest ze sprawą masztu telekomunikacyjnego na budynku internatu w Międzyrzecu Podlaskim.

– Na dachu budynku internatu ma zostać zamontowany 10–metrowy maszt telekomunikacyjny, który może oddziaływać na środowisko, ale też na mieszkańców, szczególnie z okolicy – powiedział na sesji rady radny powiatu bialskiego, Andrzej Mironiuk.

I okazuje się, że rzeczywiście została uruchomiona procedura budowy masztu na budynku internat Zespołu Szkół Ekonomicznych przy ulicy Czystej. Z wnioskiem wystąpiła warszawska firma Towerlink.

– Wniosek wpłynął do urzędu 5 kwietnia. Poddaliśmy go analizie w zakresie środowiskowym. Mamy tutaj więcej niż 10 stron postepowania i formuła powiadamiania jest inna – informuje burmistrz Zbigniew Kot. – Osobiście jestem zdecydowanie przeciwny usytuowaniu takich inwestycji na obszarze zabudowanym czy przy usługach publicznych – dodaje.

27 kwietnia wydano obwieszenie o toczącej się procedurze wydawania decyzji środowiskowej. Burmistrz zapewnia, że kluczowe do wydania decyzji będą opinie mieszkańców. Ale potrzebne są również decyzje sanepidu oraz ochrony środowiska.

– W procedurze środowiskowej decyzje wydaje miasto. Taka decyzja może być zaskarżona do Samorządowego Kolegium Odwoławczego – informuje burmistrz.

Kolejnym etapem byłoby wydanie pozwolenia na budowę przez starostwo.

Ale nie wiadomo, czy procedowanie nie zakończy się na bieżącym etapie. Radni zbierają bowiem podpisy pod petycją przeciwko masztowi.

– Ta lokalizacja jest niewłaściwa z kilku względów. Po pierwsze internat przez cały rok zamieszkuje młodzież, a w wakacje obiekt jest wynajmowany. W pobliżu jest gęsta zabudowa, są punktu usługowe, stołówka. Promieniowanie wytworzone z takiego masztu może działać szkodliwie jeśli chodzi o zdrowie ludzi – wymienia radny z Międzyrzeca Podlaskiego, Zdzisław Frydrychowski.

Pod petycją podpisało się już 200 mieszkańców. Także dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych i jednocześnie przewodniczący międzyrzeckiej rady Robert Matejek  nie popiera inwestycji.

– Taki maszt może być instalowany, ale na obrzeżach miasta – proponuje Zdzisław Frydrychowski.

Nie wiadomo co na to firma Towerlink.

Źródło: dziennikwschodni.pl