Czy MŚP częściej będą decydować się na usługi chmurowe?

99

W ciągu dwóch lat podwoiła się wartość polskiego rynku usług chmurowych. W roku 2021 wyniesie ona około 2,5 mld zł. Chociaż na razie w wykorzystaniu tej technologii przodują duże firmy, to według prognoz niebawem ich miejsce mają zająć MŚP.

Powstał raport „Chmura i cyberbezpieczeństwo w Polsce – 2021” przygotowany przez firmę analityczną PMR. Według niego wartość całego polskiego rynku IT w 2021 roku wyniesie 50 mld zł. W tym rynek cloud computingu około 2,5 mld zł.

– Chmura stanowi zaledwie 5 proc. całego rynku IT w Polsce, ale jest jednocześnie najszybciej rosnącą jego częścią, ze średnioroczną dynamiką w ostatnich dwóch latach na poziomie 50 proc., czyli ponad dwa razy szybciej niż fenomenalnie rosnący w pandemii rynek sprzętu IT. Jako całość rynek IT w Polsce rośnie zaś w jednocyfrowym tempie – mówi Paweł Olszynka, ICT Business Unit Director w PMR.

W Polsce korzystanie z chmury deklaruje ¼ firm. W Europie średnia to 1/3. Na razie dominują w tym firmy duże, gdyż tutaj już co druga korzysta z tego rozwiązania. Pośród MŚP usługi chmurowe są wykorzystywane w 1/5 z nich.

Jednak to niebawem ma się zmienić.

PMR prognozuje, że do 2025 r. większość dużych firm będzie wykorzystywać rozwiązania chmury publicznej głównie przy pracy zdalnej, storage, backup, WWW czy środowiska deweloperskie. Jednocześnie coraz częściej pojawiać się będą chmury hybrydowe.

Natomiast MŚP powinny w szerszym stopniu wykorzystywać chmurę, by przyspieszyć swoją transformację cyfrową. A na razie taką potrzebę dostrzega 23 proc. z nich. 25 proc. stawia na cyfryzację obsługi klienta, a 17 proc. uznaje media społecznościowe za narzędzia wspierające kontakt z klientem.

– Dla części firm synonimem transformacji cyfrowej okazało się wyłącznie wdrożenie narzędzi do pracy zdalnej i na tym proces się zakończył, co oczywiście jest dużym zaskoczeniem i niezrozumieniem pojęcia transformacji cyfrowej. Transformacja cyfrowa, to bowiem integracja technologii cyfrowej we wszystkich obszarach działalności, co powoduje zasadnicze zmiany w sposobie działania firmy. – powiedział Paweł Olszynka.

Jednym z podstawowych zagadnień blokujących zainteresowanie chmurą są kwestie bezpieczeństwa. 30 proc. ankietowanych firm ma restrykcyjne regulacje bezpieczeństwa danych uniemożliwiających przeniesienie ich na zewnątrz. Jednak wiele firm uznaje rozwiązania chmurowe jako dające korzyści w obszarze bezpieczeństwa.  Połowa uznaje nawet, że to główny atut korzystania z chmury.

32 proc. firm ma obawy związane z samym procesem migracji do chmury.

Co ciekawe, w procesie podejmowania decyzji o migracji do chmury tylko 12 proc. firm jako istotną kwestię wskazuje poszukiwanie oszczędności. W efekcie przytłaczająca większość organizacji w analizie TCO (całkowitych kosztów posiadania/korzystania) z chmurowych rozwiązań subskrypcyjnych pomija bardzo znaczące redukcje kosztów energii, czy utrzymania powierzchni.

– Klienci, zwłaszcza firmy średniej wielkości, które z sukcesem przeszły na nasze rozwiązania chmurowe, zgodnie twierdzą, że jest to dla nich panaceum na braki kompetencyjne. W rozmowach pojawia się też często refleksja, że wreszcie całą uwagę, na ogół niezbyt licznych zasobów IT można przekierować na rozwój biznesu. A korzystając z praktycznie nieograniczonej elastyczności i skalowalności chmury, można błyskawicznie reagować na nowe wyzwania – powiedział Rafał Bakalarz, Dyrektor Departamentu Sprzedaży, Marketingu i Rozwoju Oferty ICT w Netii.

Niezależnie od obaw i obecnie małego udziału MŚP w rynku chmurowym, według ekspertów niebawem to właśnie te małe i średnie firmy będą na nich dominować. Wynika to głównie z braku wewnętrznych kompetencji m.in. w zakresie cyberbezpieczeństwa, mniejszych budżetów na zajmowanie się tymi kwestiami czy w końcu na chęci skupienia się na samym rozwoju biznesu, a nie koncentrowaniem na sprawach związanych z IT.

Źródło: raport „Chmura i bezpieczeństwo w Polsce 2021 r.”, netia.pl