TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Czy bitcoin będzie nową walutą w Europie?

Minister finansów Liechtensteinu, Daniel Risch poinformował o planach wprowadzenia w tym kraju płatności przy użyciu bitcoina. W rozmowie z niemieckim portalem biznesowym „Handelsblatt” dodał nawet, że tego typu płatności mają stać się dla obywateli i obywatelek Liechtensteinu standardem.

Plany wprowadzenia opłat bitcoinami  są bardzo poważne. Tego typu płatności mają dotyczyć „niektórych usług państwowych”. Depozyt zainkasowany przez Lichtenstein w bitcoinach ma być od razu wymieniany na walutę narodową, którym jest frank szwajcarski. Pozwoli to unikną wpływu zmian kursów kryptowalut na stabilność finansową państwa. Przy wymianie obowiązywał będzie kurs z momentu płatności.

Liechtenstein nie boi się bitcoina

Chociaż Daniel Risch nie podał dokładnego terminu wprowadzenia płatności ani przykładów usług, które by one obejmowały, to można wnioskować o jakie płatności chodzi. Usługami państowymi są bowiem opłaty urzędowe czy podatki.

Lichtenstein nie planuje jednocześnie długotrwałego utrzymywania kryptowalut czy inwestowania w nie. Przyjęty system natychmiastowej wymiany pozwala uniknąć takich daleko idących konsekwencji wprowadzenia opłat w bitcoinach.

Risch wyraża się pozytywnie o przyszłości kryptowalut, ale jednocześnie zapewnia, że nadwyżki budżetowe Lichtensteinu są inwestowane na rynku kapitałowym w tradycyjnych walutach. Obecnie jest to 2,23 miliarda franków szwajcarskich (2,51 miliarda dolarów).

Źródło: dobreprogramy.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...