TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Cyberatak na rosyjską kolej

Spółka obsługująca składy Rosyjskich Kolei padła ofiarą cyberataku. Nadszedł z niespodziewanej strony, bo odpowiedzialni za niego są białoruscy cyberpartyzanci. Serwis CPartisans podaje, że w wyniku ataku zostały przejęte dane portalu Wagon-Serwis.

W nocy z 19 na 20 maja nastąpił pierwszy atak na Wagon-Serwis. Spółka zauważyła atak i zaczęła się bronić. Uszczelniała swoją infrastrukturę, ale wszelkie blokady były łamane. Atak zakończył się powodzeniem 22 maja. W jego wyniku przejęto i zaszyfrowano dane z portalu.

By dokonać cyberataku hakerzy wykorzystali informacje pozyskane ze skrzynek pocztowych spółki. W ten sposób poznali godzinę prowadzenia prac technicznych. Ten moment wybrano na przeprowadzenie cyberataku. Początkowe nawet programy antywirusowe Wagon-Serwis nie zidentyfikowały włamania. Późniejsze podejmowane w celu obrony działania również nie przyniosły rezultatu.

Spółka Wagon-Serwis  obejmuje ponad 100 przedsiębiorstw w Rosji. Jest odpowiedzialna za obsługę składów pociągów na terenie całego kraju. W cyberataku zostały zaszyfrowane lub całkowicie usunięte oryginalne dokumenty spółki.

Przyznający się do ataku białoruscy cyberpartyzanci ujawnili również charakterystykę komputera z sieci wewnętrznej Wagon-Serwis. Wykorzystywany sprzęt oparty jest o o procesor AMD Ryzen 3 2200G z grafiką Radeon Vega i 4 GB RAM.

Źródło:dobreprogramy.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...