Coraz mniej smartfonów

Raport Omdii dotyczący smartfonów pokazuję, że rynek ten się kurczy. Sytuacja jest obecnie najgorsza od dłuższego czasu. Największe spadki odnotowują największe firmy jak Apple czy Samsung, jednak problem dotyka wszystkich.

Omdia wypuściła raport potwierdzający trudną sytuację branży urządzeń mobilnych. Rynek się kurczy, co najmocniej uderza w największych producentów. Drugi kwartał 2023 r. do łącznie 265,9 miliona sztuk smartfonów dostarczonych na rynek. W porównaniu z poprzednim rokiem to spadek o 8,5 proc., a w porównaniu z poprzednim kwartałem o 1,2 proc. Jest to już ósmy kwartał z rzędu, w którym odnotowywany jest spadek sprzedaży smartfonów.

Najgorzej radzą sobie najwięksi

Najwięcej smartfonów na rynek w drugim kwartale 2023 r. dostarczył Samsung. Było to 53,3 miliona sztuk. Jest to jednak spadek o 11,5 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału, a w zestawieniu rok do roku spadek wynosi 14,3 proc.

Zgodnie z opinią badaczy Omdii powodem może być mniejszy popyt na smartfony ze średniej/niskiej półki, co spowodowane jest recesją gospodarczą. Przyczynił się do tego również spadek sprzedaży serii Samsung Galaxy A. Niezależnie od dużo gorszych wyników sprzedaży, Samsung nadal jest największym  dostawcom urządzeń mobilnych z udziałem 20 proc. w rynku.

Drugi kwartał 2023 r. to także poważny spadek sprzedaży dla Apple. Firma dostarczyła na rynek43,2 miliona urządzeń. W zestawieniu rok do roku to spadek o 11,7 proc. Jeszcze gorzej wygląda zestawienie z pierwszym kwartałem 2023 r. , w którym Apple radził sobie całkiem dobrze. Tutaj spadek wyniósł 24,6 proc.

Ktoś traci, ktoś zyskuje

Chociaż sytuacja Apple i Samsunga jest niewesoła, to powodów do zmartwień nie mają firmy takie jak Huawei i Transsion Holdings. Gdy wszyscy inni odnotowują spadki sprzedaży, one nie mają tego problemu.

Transsition Holdings wypuścił na rynek marki Itel, Tecno i Infinix w łącznej liczbie24,5 miliona egzemplarzy. Infinix pojawiła się także w Polsce w ubiegłym roku. Przedsiębiorstwo odnotowuje wzrost w produkcji w stosunku do roku ubiegłego. W drugim kwartale 2022 r. wysłało 17,7 miliona egzemplarzy urządzeń. Oznacza to poprawę sytuacji firmy w tym zakresie i 38,4 proc. Dzięki temu Transsion Holdings w drugim kwartale 2023 r. staje się piątym co do wielkości producentem smartfonów wyprzedzając vivo.

Źródło: telepolis.pl