Clearview AI ukarana grzywną

Spółka Clearview AI zbudowała bazę wielu miliardów obrazów biometrycznych twarzy. Pochodzą one od ludzi z całego świata. Jednak to w Wielkiej Brytanii z uwagi na gromadzenie zdjęć obywateli tego kraju ukarano spółkę grzywną w wysokości 7,5 mln funtów.

Brytyjski organ ochrony danych osobowych – Information Commissioner’s Office (ICO) podjął decyzję o nałożeniu kary finansowej na spółkę Clearview AI. Firma nielegalnie gromadziła i przetwarzała zdjęcia obywateli całego świata, w tym Wielkiej Brytanii.

Ponad 10 mld  (lub 20 mld w zależności od źródła informacji) zdjęć ludzkich twarzy tworzyły globalną bazę danych dla systemu rozpoznawania twarzy.

Usługi Clearview AI kierowane są do podmiotów komercyjnych, ale też organów ścigania na całym świecie. Również w USA budzi kontrowersje. Obawy zgłaszają politycy strony wolnościowej i organizacje broniące praw obywatelskich i człowieka.

Zgodnie z wydanym w Wielkiej Brytanii orzeczeniem firma musi nie tylko zaprzestać zbierania i wykorzystywania zdjęć ludzi z tego kraju, ale też skasować dotychczas zgromadzone.

Źródło: cyberdefence24.pl