TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Clearview AI ukarana grzywną

Spółka Clearview AI zbudowała bazę wielu miliardów obrazów biometrycznych twarzy. Pochodzą one od ludzi z całego świata. Jednak to w Wielkiej Brytanii z uwagi na gromadzenie zdjęć obywateli tego kraju ukarano spółkę grzywną w wysokości 7,5 mln funtów.

Brytyjski organ ochrony danych osobowych – Information Commissioner’s Office (ICO) podjął decyzję o nałożeniu kary finansowej na spółkę Clearview AI. Firma nielegalnie gromadziła i przetwarzała zdjęcia obywateli całego świata, w tym Wielkiej Brytanii.

Ponad 10 mld  (lub 20 mld w zależności od źródła informacji) zdjęć ludzkich twarzy tworzyły globalną bazę danych dla systemu rozpoznawania twarzy.

Usługi Clearview AI kierowane są do podmiotów komercyjnych, ale też organów ścigania na całym świecie. Również w USA budzi kontrowersje. Obawy zgłaszają politycy strony wolnościowej i organizacje broniące praw obywatelskich i człowieka.

Zgodnie z wydanym w Wielkiej Brytanii orzeczeniem firma musi nie tylko zaprzestać zbierania i wykorzystywania zdjęć ludzi z tego kraju, ale też skasować dotychczas zgromadzone.

Źródło: cyberdefence24.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Pieskie życie w telewizji, czyli o czym myśli Kameleon

Wyścig operatorów telewizyjnych trwa. Liczy się technologia, funkcjonalność, czyli sposoby konsumpcji treści, ilość i...

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...