TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

CIA wykorzystuje AI

Rozwój sztucznej inteligencji i wykorzystywanie jej przez służby weszły na nowy poziom. Tym razem trafiła do CIA, a szefowa agencji ds. AI Lakshmi Raman zapewnia, że w planach jest poszerzenie zakresu działań AI w agencji.

Rozwój sztucznej inteligencji jest coraz szybszy, co budzi też dyskusje związane z kwestiami prawnymi. Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych mówi chociażby o tym, że wprowadzenie AI do sektora zdrowia oraz sądownictwa to spore ryzyko. Jednak wiele służb wykorzystuje te rozwiązania technologiczne, a pośród nich jest także CIA.

CIA stawia na AI

Amerykańska Centralna Agencja Wywiadowcza wykorzystuje AI do przetwarzania danych. Dotyczy to chociażby transkrypcji nagrań czy tłumaczeń tekstów. Inne zastosowanie sztucznej inteligencji to analiza i ocena treści.

Szefowa agencji ds. AI Lakshmi Raman twierdzi, że wykorzystanie sztucznej inteligencji w CIA rozpoczęło się już w 2012 r. Teraz jest to także generatywna AI.

– Pomaga nam w wyszukiwaniu oraz wykonywaniu wielu operacji związanych z danymi otwartoźródłowymi – mówi Lakshmi Raman.

Jednak dodaje, że w przypadkach dotyczących pracy z tajnymi danymi, trzeba było stworzyć bezpieczne środowiska dla AI. Tak dla modeli, jak i dla ich treningu.

Sztuczna inteligencja jest wsparcie dla działań CIA, jest jednym z wykorzystywanych narzędzi i nie będzie zastępować w pracy ludzi.

– Nie zamierzamy zastąpić naszych pracowników technologią. Widzimy jednak, że może ona wspomóc ich działania, co pozwoli nam przekierować część uwagi na poważniejsze projekty –wyjaśnia szefowa agencji ds. AI

Wdrożenie AI do pracy w całej agencji ma przyspieszyć prowadzone przez nią działania.

Źródło: cyberdefence24.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze