TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Chodź z nami, jeśli chcesz żyć

Majówka w pełni, grille zapewne rozpalone. Nawet pogoda dopisała. Raczej nie myślimy w takie dni o biznesie. Trochę szkoda, bo odnoszę wrażenie, że najlepsze już za nami.

Zaraz, zaraz! Skąd ten pesymizm? Przecież zewsząd płyną sygnały, że przecież jest tak dobrze. Że nawet nowe prawo komunikacji elektronicznej ma się pojawić. No właśnie. To zmieniające się niczym w kalejdoskopie warunki dotyczące przepisów prawa oraz cyberbezpieczeństwa w branży telekomunikacyjnej są przyczyną moich zmartwień.

Z Ministerstwa Cyfryzacji do operatorów dochodzą głosy, że wojna w cyberprzestrzeni już trwa. Zaleca się zatem ostrożność. Z drugiej strony natomiast ciągle mowa jest o transparentności (chociaż ostatnie spotkanie z ministrem Gawkowskim, bez możliwości robienia zdjęć, może trochę temu przeczyć). Problem polega na tym, że operatorzy w Polsce zostali przeładowani nowymi nałożonymi obowiązkami i nadchodzącymi powinnościami. Ciągłe raportowanie, nieustanne wypełnianie arkuszy kalkulacyjnych i nieprzespane noce związane z tym, czy w końcu raport zostanie przez system zaakceptowany.

W takiej sytuacji nie dziwi reakcja wzruszenia ramionami przez dostawców sieci.  Przecież z systemem się nie wygra. Zerkam na ISP Forum i w tematach dotyczących zmian w branży panuje marazm. Może operatorzy mają już dość słuchania o tym i o tamtym, co to zaraz będzie powodowało kolejne obowiązki. Może ten długi majowy weekend, z grillem i zimnym piwem, jest po prostu eskapizmem od burej codzienności? Zresztą to może być ostatni taki oddech na bardzo długo.

Polscy internauci już teraz padają ofiarami cyberprzestępców w nieporównywalnej do tej pory skali. W 2023 roku stwierdzono prawie 83 tys. ataków hakerskich, większość z nich została przeprowadzona przez grupy związane z Rosją. Nawet nie trzeba wspominać o tym, że rozwój AI tylko wzmocnił oszustów.

Na szczęście w cyberświecie ciągle istnieją miejsca, w których można poszukiwać inspiracji oraz odpowiedzi na pytania zadawane przez rzeczywistość. Jednym z tych miejsc jest właśnie ISPortal. Zresztą na ostatnim Zjeździe MiŚOT, mocniej niż kiedykolwiek, poruszono temat konsolidacji środowiska operatorów (sukcesja jest drugim wątkiem, ale o tym szerzej tutaj). Ludzie za sterami Grupy MiŚOT wiedzą, co robią i zdają sobie sprawę z nadchodzących trudnych czasów. Mają też gotowe rozwiązania.

Aż chciałoby się sparafrazować słynny cytat z Terminatora: Chodź z nami, jeśli chcesz żyć.

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...