TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Kolejny etap wdrożenia DSA w Polsce

Do ministerstwa cyfryzacji dotarły opinie 27 podmiotów na temat projektu ustawy implementującej unijny akt o usługach cyfrowych (Digital Services Act, DSA). Nowe przepisy poprawiają bezpieczeństwo użytkowników w sieci, ale także wspierają walkę nielegalnymi treściami w internecie. Dzięki ich prowadzeniu kwestie związane z moderowaniem treści będą precyzyjnie uregulowane.

– Ta ustawa będzie krokiem naprzód w regulacji przestrzeni cyfrowej, zapewni równowagę pomiędzy innowacją, a bezpieczeństwem online. Naszym celem jest stworzenie otwartego i uczciwego środowiska internetowego, w którym prawa użytkowników są chronione, a platformy działają z odpowiedzialnością społeczną. Jesteśmy bardzo wdzięczni za wszystkie uwagi, które otrzymaliśmy podczas konsultacji – powiedział Dariusz Standerski, wiceminister cyfryzacji

W Unii Europejskiej DSA stosowany jest od 17 lutego 2024 r. Obowiązuje wszystkich dostawców usług pośrednich, także tych mniejszych. Wcześniej, bo od 25 sierpnia 2023 r., przepisy dotyczyły bardzo dużych platform i wyszukiwarek internetowych.Kontrolą przestrzegania DSA zajmuje się Komisja Europejska

– Dostęp do danych, które gwarantuje akt, musi być zabezpieczony pod kątem ich ochrony. Chcemy także zaproponować stworzenie rady społecznej przy koordynatorze ds. usług cyfrowych składającej się z doświadczonych przedstawicieli różnych sektorów. Ważny dla nas jest również dialog z  innymi państwami, które już wdrożyły u siebie DSA – stwierdził Dariusz Standerski.

Co dalej z DSA?

Następny etap prac to:
– dopracowanie systemu dotyczącego kar,
– precyzyjne określenie zakresu kompetencji przypisanych UOKiK i UKE.

Doprecyzowanie podziału zadań ma na celu uniknięcie niejasności podczas egzekwowania prawa. Ważne jest również przeanalizowanie, za jakie aspekty ochrony konsumenta w świetle DSA będzie odpowiedzialny UOKiK.

Źródło: gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze