Chińczycy konkurują z Muskiem

Chińczycy zapowiadają stworzenie sieci satelitarnej na orbicie okołoziemskiej. Będzie to konkurencja dla internetu satelitarnego Starlink Elona Muska. 13 tysięcy satelitów wystrzelonych przez Chiny może utrudnić realizację jego projektu.

Zespół kierowany przez profesora Xu Cana z Uniwersytetu Inżynierii Kosmicznej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (PLA) w Pekinie planuje stworzenie sieci satelitarnej na orbicie okołoziemskiej. Projekt nosi kryptonim „GW”, chociaż nie wiadomo, co oznaczają te litery.

GW ma obejmować 12 tys. 992 satelitów. Należą one do niedawno powstałej firmy China Satellite Network Group Co. Nieznany jest jeszcze harmonogram wystrzeliwania satelitów. Jednak wiadomo, że Chińczycy spieszą się z działaniami, bo mają w tym konkretny cel.

Nie ukrywają, że ich działania są wymierzone w Starlink. Planowane przez SpaceX umieszczenie ponad 12 tys. satelitów ma odbyć się do 2027 r. Dlatego też Chińczycy muszą wcześniej wdrożyć swoje działania

To zapewni naszemu krajowi miejsce na niskiej orbicie i zapobiegnie nadmiernemu przejmowaniu zasobów niskiej orbity przez konstelację Starlink —poinformowali naukowcy w opublikowanym w chińskim czasopiśmie „Command Control and Simulation” artykule na temat działań anty-Starlink.

Chińskie satelity mogłyby zostać umieszczone na orbitach, na których nie ma jeszcze Starlinków. Pozwoliłoby im to na uzyskanie przewagi nad konkurencją. Ponadto mogłyby zostać wyposażone w ładunki zakłócające działanie Starlink czy system ich obserwacji. To wyraźny sygnał, że Chiny maja niecne plany wobec sieci Elona Muska.

Satelity Starlink mogą wykorzystać swoją manewrowość orbitalną do aktywnego uderzania i niszczenia pobliskich celów w przestrzeni kosmicznej — stwierdzają naukowcy usprawiedliwiając swoje plany.

Ponadto Chiny planują zbudować potężniejsze systemy radarowe, które będą wykorzystywać nową technologię do identyfikacji i śledzenia satelitów Starlink. Władze chińskie nie wykluczają współpracy z innymi rządami. W ten sposób powstałaby koalicja anty-Starlink  mająca moc żądania od SpaceX opublikowania dokładnych danych na temat orbitowania satelitów.

Źródło: businessinsider.pl