Chcesz skorzystać ze zwolnienia z zapłaty składek ZUS? Jest jeden haczyk

566

Od 1 kwietnia przedsiębiorcy mogą ubiegać się o wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej. Największe zainteresowanie jest zwolnieniem z obowiązku zapłaty składek ZUS za trzy miesiące. Nie wszystkie firmy będą mogły skorzystać z tego wsparcia. Jeśli masz dług, automatycznie wypadasz z gry.

Jednym z warunków skorzystania ze zwolnienia z opłacania składek jest terminowe ich opłacanie, a zatem brak zadłużenia w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Gdy więc na koncie przedsiębiorcy w dniu 31 grudnia 2019 roku widniały jakieś nieuregulowane należności – w tym m.in. składki pobierane przez ZUS – nie można się ubiegać o zawieszenie składek.

Nie jest to uregulowane bezpośrednio przepisami tzw. tarczy antykryzysowej, lecz wynika to z komunikatu wydanego przez Komisję Europejską w sprawie tymczasowych środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki w kontekście trwającej epidemii COVID-19 (2020/C 91 I/01 z 20.03.2020 r.).

Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać ze zwolnienia z obowiązku opłacania składek przez okres 3 miesięcy, muszą złożyć odpowiedni wniosek w ZUS.

Źródło: pit.pl