TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Grupa MiŚOT i Beyond.pl – strategiczna współpraca i wspólne usługi

Grupa MiŚOT, operator największego polskiego punktu wymiany ruchu EPIX, oraz Beyond.pl, dostawca zielonych usług data center i cloud w Europie, zacieśniają współpracę i tworzą konsorcjum pod nazwą Telesynergia. Efektem są innowacyjne rozwiązania infrastrukturalno-komunikacyjne umożliwiające partnerom tworzenie nowych usług.

W ramach Telesynergii partnerzy uruchamiają pakiet usług, na który składają się rozwiązania łączności oparte na ogólnopolskiej sieci EPIX, wspólnie wykorzystywanych węzłach zagranicznych oraz kolokacji, chmury i infrastruktury dedykowanej w centrach przetwarzania danych Beyond.pl wraz z dostępem do kompetencji technicznych inżynierów z obu spółek.

– Dla EPIX posiadanie węzłów w największych centrach telekomunikacyjnych Europy to klucz do zapewnienia niezależności, niezawodności, najwyższej jakości i niskich kosztów tranzytów oraz treści dla małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych. Pozyskanie kontentu najbliżej jego tworzenia oraz ułatwienie dostępu do EPIX-a jego międzynarodowym dostawcom będzie wielką korzyścią wynikającą z tej  współpracy – mówi Krzysztof Czuszek, wiceprezes MiŚOT SA i lider projektu EPIX.

– Łączność najwyżej jakości i o jak najszerszym zasięgu jest kluczowa przy oferowaniu usług kolokacji, chmury i infrastruktury dedykowanej. Łącząc siły z największym niezależnym operatorem polskiego punktu wymiany ruchu w formie konsorcjum znacząco wzmacniamy naszą pozycję na rynku data center w Centralnej Europie. Jesteśmy w stanie dotrzeć praktycznie w każdy rejon Polski, aby połączyć fabrykę lub biuro naszego klienta z jego systemami utrzymywanymi w centrach przetwarzania danych Beyond.pl. To samo się tyczy kontentu video czy gamingowego utrzymywanego w naszych serwerowniach – za pośrednictwem EPIX docieramy do odbiorców końcowych w całym kraju – mówi Wojciech Stramski, prezes zarządu Beyond.pl. 

Celem partnerstwa jest wspólne dostarczanie usług premium, które do tej pory nie były dostępne na polskim rynku data center i telco. Dzięki połączeniu doświadczeń i wiedzy kluczowego gracza na rynku telekomunikacyjnym i operatora jednego z najbezpieczniejszych data center w Unii Europejskiej spółki zbudowały unikalne na lokalnym rynku rozwiązanie infrastrukturalno-komunikacyjne.

Z punktu widzenia łączności rozwiązanie charakteryzuje się jednym z największych zasięgów w Polsce z dotarciem do blisko 30 proc. krajowego rynku z około 3 milionami gospodarstw domowych oraz wysoką efektywnością w kontekście skrócenia czasu przesyłu danych (low latency). Jednocześnie cały pakiet usług wyróżnia się najwyższym bezpieczeństwem, dzięki wykorzystaniu mediów transmisyjnych EPIX poza publicznym Internetem oraz rozwiązań infrastrukturalnych Data Center 2 Beyond.pl, które jest jednym z trzech najbezpieczniejszych centrów przetwarzania danych w Unii Europejskiej, co potwierdza niezależna certyfikacja ANSI/TIA-942 na poziomie Rated 4. Usługi oferowane przez konsorcjum są skrojone pod potrzeby krajowych i zagranicznych dostawców Internetu, treści internetowych (CDN) oraz międzynarodowych i polskich przedsiębiorstw, które poszukują zintegrowanych usług telekomunikacyjno-infrastrukturalnych od sprawdzonych na rynku dostawców.

– Na początku 2022 r. ruch w sieci EPIX przekraczał 3 Terabity na sekundę. W trzech naszych węzłach obsługujemy dziś ponad 850 klientów. Dzięki bliskiej kooperacji podmiotów z obszarów telekomunikacji poprawiamy naszą niezawodność i jeszcze bardziej skracamy opóźnienia przesyłu danych na terenie Polski i poza nią. Współpraca z Beyond.pl otwiera nam drogę do oferowania nowych produktów i usług technologicznych, zwłaszcza z obszaru usług premium. Nasi klienci zyskają możliwość zakupu łącza i dostęp do treści większych operatorów w bardzo atrakcyjnych cenach. Warto podkreślić, że współpraca opiera się na potencjale polskich firm, w tym dostawców łącz, a jednym z jego priorytetów będzie promocja i wspieranie lokalnych podmiotów – przekonuje Krzysztof Czuszek.

Partnerzy deklarują otwartość na dołączanie do inicjatywy kolejnych podmiotów. Aktualnie trwają prace nad przyłączeniem do partnerstwa kolejnych firm, którzy mogą wzmocnić rozwiązanie usługami komplementarnymi.

– Oczekiwania klientów wobec dostawców data center i operatorów telekomunikacyjnych w Polsce i zagranicą ewoluują. Przedsiębiorstwa szukają skrojonych na miarę usług hybrydowych, które charakteryzują się najwyższymi standardami bezpieczeństwa usług data center, europejskim zasięgiem, optymalnym czasem dostępu do danych i dodatkowo spełniają standardy rozwiązań zrównoważonych, ograniczających negatywny wpływ na środowisko poprzez obniżanie śladu węglowego. Łącząc zielone usługi kolokacji i chmury utrzymywane w centrach przetwarzania danych Beyond.pl z łącznością Grupy MiŚOT i EPIX zbudowaliśmy takie rozwiązanie. Telesynergia oferuje unikalny produkt infrastrukturalno-telekomunikacyjny w przystępnej cenie, który zapewnia szybki, bezpieczny i bezpośredni dostęp do 1/3 gospodarstw domowych w Polsce. Co więcej, ten zasięg będzie rósł, ponieważ węzeł EPIX Katowice już teraz znajduje się w TOP5 największych węzłów wymiany ruchu na świecie – dodaje Wojciech Stramski.

Spółki zainicjowały kooperację w 2020 roku, gdy na terenie kampusu Beyond.pl w Poznaniu został uruchomiony trzeci – po Katowicach i Warszawie – węzeł wymiany ruchu internetowego w Polsce. Węzeł EPIX Poznań w Data Center 2 Beyond.pl przejął w części obsługę ruchu internetowego w zachodniej Polsce, co poprawiło czasy dostępu i szybkość przesyłu danych również w pozostałych częściach kraju. Wielkopolska lokalizacja największej niezależnej infrastruktury wymiany ruchu internetowego w Polsce zapewniła przedsiębiorstwom stabilny i bezpieczny dostęp do kluczowych zasobów polskiego oraz globalnego Internetu.

***

Grupa MiŚOT skupia podmioty oferujące produkty dla małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych, którzy świadczą usługi dla blisko 30 proc. krajowego rynku, obsługując około 3 mln klientów. W skład holdingu wchodzą m.in. spółki: EPIX (węzły wymiany ruchu), Projekt MdS (rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa), Projekt MdO (uczestniczy w imieniu małych i średnich operatorów w dużych przetargach; obecnie obsługuje m.in. dostawy szerokopasmowego Internetu do ponad 3 tys. szkół), Projekt MdI (tworzy polską sieć LPWAN, która będzie świadczyć komercyjne usługi dla administracji, biznesu i gospodarstw domowych w oparciu o technologię LoRa), Projekt MdM (wydawca mediów dla branży telekomunikacyjnej i organizator integracji środowiska) oraz Stowarzyszenie e-Południe (inkubacja i wspieranie projektów dla MiŚOT) i Fundacja Lokalni (działalność CSR i promocja lokalności). W ubiegłym roku Grupa MiŚOT rozpoczęła przygotowania do wybudowania na południu kraju ekologicznego i ekonomicznego Centrum Przetwarzania Danych, zaplecza dla dalszego rozwoju projektów swoich spółek. Więcej: misot.pl

Węzeł EPIX wystartował oficjalnie w 2010 roku, ale jego początki sięgają lat 2007 – 2008, kiedy to śląskie lokalne sieci zaczęły łączyć się, a ich właściciele zjednoczyli się pod wspólną egidą Stowarzyszenia e-Południe. Dziś EPIX jest największym w Polsce punktem wymiany ruchu zapewniającym dostęp do taniej i wysokiej jakości transmisji danych z większością węzłów telekomunikacyjnych w Polsce. EPIX zapewnia też niezależny dostęp do międzynarodowych operatorów takich jak Telia, CenturyLink, Liberty Global, RETN czy GTT oraz punktów wymiany ruchu DE‑CIX, NIX, Peering.cz. Obecnie skupia ponad 850 operatorów telekomunikacyjnych i dostawców treści. W 2022 roku w rankingu Hurricane Electric punkt EPIX Katowice znalazł się na piątym miejscu na świecie wśród węzłów wymiany ruchu, a ruch w całej sieci EPIX odnotował wartości 3 Tb/s (Terabitów na sekundę).

Spółka Beyond.pl powstała w 2005 roku. Zarządza jednym z trzech najbezpieczniejszych centrów przetwarzania danych w Unii Europejskiej, który jest najbardziej energooszczędnym obiektem w całej Polsce zasilanym w 100% energią odnawialną. Gwarantuje najwyższy poziom dostępności – do 99,9999%.

Jako jedyny na rynku Europy Środkowo-Wschodniej dostarcza mix poziomów Rated (od 3+ do 4), dostęp do kompleksowej oferty cloud opartej o chmurę prywatną, publiczną i rozwiązania hybrydowe oraz wsparcie ze strony ekspertów w ramach usług zarządzanych (managed services).

Beyond.pl to centra przetwarzania danych typu core i hyper-edge o docelowej mocy 42 MW. Firma obsługuje dwa nowoczesne obiekty data center zlokalizowane w Poznaniu. To pierwsze zielone i neutralne telekomunikacyjnie centrum danych w Polsce. Obiekt, Data Center 2, strategicznie zlokalizowany w połowie drogi między Warszawą a Berlinem – w Poznaniu, jest jedynym w Europie Środkowej i jednym z trzech w Unii Europejskiej centrum danych spełniającym rygorystyczne wymagania certyfikacji ANSI/TIA-942 na poziomie Rated 4. Certyfikacja Rated 4 potwierdza najwyższe standardy bezpieczeństwa data center w zakresie projektowania, mechaniki, zasilania i telekomunikacji. Więcej na www.beyond.pl

Paweł Gniadek
Paweł Gniadek
Doświadczony ekspert w obszarze komunikacji, z ponad 25-letnim stażem, ma w dorobku pracę w mediach, agencjach public relations, jak również spółkach, także dużych - giełdowych. Wraz ze współpracownikami tworzył efektywne struktury komunikacyjne i promocyjne, przygotował i nadzorował w obszarze komunikacji i promocji wiele skutecznych projektów (np. IPO, duże przejęcia, sprzedaż, konsolidacja) i kampanii, nadzorował i prowadził ambitne i bardzo efektywne projekty sponsoringowe, opracował regulacje z obszaru promocji – strategie public relations, strategie marki, strategie CSR, zasady sponsoringu, zasady promocji – a przede wszystkim skutecznie je wdrażał. W dorobku ma (wraz z zespołami) liczne nagrody i wyróżnienia, w tym m.in. wiele nagród za najlepszy raport roczny, a także przyznawane przez Gazetę Giełdy „Parkiet” dwie pierwsze nagrody za najlepsze relacje inwestorskie w latach 2014 i 2015. W 2012 roku otrzymał tytuł „Człowiek PR-u 2012” przyznawany przez branżowy miesięcznik Brief.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Pieskie życie w telewizji, czyli o czym myśli Kameleon

Wyścig operatorów telewizyjnych trwa. Liczy się technologia, funkcjonalność, czyli sposoby konsumpcji treści, ilość i...

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...