Celcom w polskiej sieci LoRaWAN

630
Zasięg LoRaWAN

Celcom z Jeżewa w powiecie świeckim jest jedną z pierwszych firm, które zaangażowały się we wdrożenie technologii LoRaWAN.

Trwa budowa polskiej sieci LoRaWAN w ramach przedsięwzięcia Polski Internet Rzeczy realizowanego przez Projekt MdI (MiŚOT dla Internetu Rzeczy). Jeszcze w 2021 roku nadajniki tego systemu komunikacji bezprzewodowej dalekiego zasięgu o małej mocy, zostały rozesłane do operatorów we wszystkich województwach.

Jednym z jej pionierów jest Celcom, lokalny dostawca internetu światłowodowego, radiowego oraz mobilnego, a także telewizji światłowodowej i telefonii cyfrowej.

Udział w projekcie Polski Internet Rzeczy otwiera dla małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych nowe możliwości.

– Przewidujemy, że realne zapotrzebowanie na usługi oparte na tej technologii zacznie się od 2023 roku – mówi Sebastian Kachel, wiceprezes Stowarzyszenia e-Południe i MiŚOT SA. – Będziemy wtedy znacznie wyprzedzać konkurencję.

Według aktualnych założeń w 2022 roku urządzenia otrzymają wszystkie zweryfikowane technicznie podmioty, których przedstawiciele zgłosili akces do projektu Polska LoRaWAN w każdym powiecie

Według szacunków ekspertów mali i średni operatorzy telekomunikacyjni mają docelowo szansę na co najmniej 20 proc. rynku LoRaWAN w Polsce. Jako jedno z pierwszych komercyjnych wdrożeń tej technologii wskazać zaś można monitorowanie pojazdów i towarów na zlecenie korporacji transportowych.

Czytaj także: