TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Budowa światłowodu w kolejnej gminie

W gminie Polkowice władze przeznaczyły ponad 6,5 mln z na budowę światłowodu. Dzięki temu do końca 2024 roku mieszkańcy wielu miejscowości w gminie będą mogli korzystać z szybkiego internetu oraz telewizji światłowodowej i telefonii kablowej. Jest to działanie podjęte dla przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu osób mieszkających w tej gminie.

W 2022 roku w gminie Polkowice przeprowadzono konsultacje społeczne i techniczne. Pozwoliły one na stworzenie programu funkcjonalno-użytkowego dla pierwszego etapu inwestycji. NA jego realizację zabezpieczono w budżecie 6,5 mln zł.

–  W końcu się udało. Będziemy realizować ten projekt. Mamy przygotowaną dokumentację. Teraz czeka nas etap wdrożeniowy i wykonanie samej inwestycji przed nami. Zaczynamy od miejscowości położonych pod osadnikiem „Żelazny Most”, czyli Komornik, Tarnówka, Dąbrowy, Pieszkowic i Żelaznego Mostu oraz Biedrzychowej. W ramach tej inwestycji uruchomione zostaną również punkty darmowego dostępu do Internetu w miejscach publicznych oraz kamery monitoringu miejskiego. Przy okazji tych prac do światłowodu podłączona zostanie również część osiedla Polanka – zapewnił Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.

Inwestycja to szansa dostępu do szybkiego internetu (min. 600 Mbps) oraz telewizji światłowodowej i telefonii kablowej wielu mieszkańców do końca 2024 r. Obejmie takie miejscowości jak Biedrzychowa, Dąbrowa, Komorniki, Pieszkowice, Tarnówek i Żelazny Most oraz osiedle Staszica w Polkowicach.

–  W ramach programu funkcjonalno-użytkowego zdiagnozowane zostały obszary gminy, w których mieszkańcy mają najmniejszy dostęp do usług dostępu do sieci Internet oraz telewizji i telefonii kablowej. W dodatku analiza rynku telekomunikacyjnego na terenie gminy Polkowice wykazała, że ze względów geograficznych i ekonomicznych obszary te mają najmniejszą szansę na inwestycje prywatnych operatorów telekomunikacyjnych – wyjaśnia Roman Przydatek, pełnomocnik burmistrza ds. telekomunikacji.

Gmina Polkowice prowadzi także prace przygotowawcze do drugiego etapu programu funkcjonalno-użytkowego. Będzie przeprowadzony na pozostałym obszarze. Cała gmina objęta siecią ma być do końca 2026 roku.  W wieloletniej prognozie finansowej zostały przewidziane środki na to działanie. Jeśli jednak udałoby się pozyskać dodatkowe pieniądze, realizacja zadania przebiegłaby szybciej.

– Cały czas trwają prace nad pozyskanie środków zewnętrznych, co przyśpieszyłoby tempo realizacji inwestycji – przekonuje Roman Przydatek.

Źródło: miedziowefakty.pl

Czytaj także:

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...