TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Białe obszary NGA w konsultacjach społecznych

Na stronie rządowej została ogłoszona kolejna tura konsultacji społecznych obszarów białych NGA. Mają one pomóc ustalić miejsca, w których powstanie komercyjna infrastruktura telekomunikacyjna z dostępem do internetu o przepustowości co najmniej 100 Mb/s. Konsultacje trwają do 10 grudnia.

Konsultacje mają pomóc w ustaleniu kierunku interwencji publicznej w rozwój infrastruktury szerokopasmowego dostępu do internetu. Dzięki zorientowaniu się na jakich obszarach nie ma i w najbliższych latach nie będzie infrastruktury NGA, która powstanie na zasadach rynkowych, będzie można stworzyć listę białych plam NGA. Będzie to podstawą do wyznaczenia obszarów dla inwestycji finansowanych ze środków publicznych.

Konsultacje na internet.gov.pl

Lista białych plam NGA będzie tworzona na podstawie danych o zasięgach oraz o planach inwestycyjnych, które przedsiębiorcy telekomunikacyjni zaraportują do 10 grudnia 2023 r.

Tym razem do konsultacji zostanie wykorzystana platformy internet.gov.pl. Ma to zminimalizować obowiązki nakładane na przedsiębiorców telekomunikacyjnych, a jednocześnie zapewnić rzeczywisty obraz istniejących sieci i planowanych prac nad budową sieci szerokopasmowych. Istotne jest tutaj nie tylko rzetelne przekazywanie danych, ale również terminowe ich prowadzenie.

Czas na zaraportowanie danych jest do 10 grudnia 2023 r. Później wprowadzone dane nie będą uwzględnione w planowaniu interwencji publicznej.

Źródło: gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...