TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

GUS informuje: Inflacja 6,6 procent

Główny Urząd Statystyczny opublikował pełen raport wskaźników cen towarów i usług w październiku 2023 r. Różni się on od tego, jaki publikowany był w szybkim szacunku i inflacja jest jednak trochę wyższa.

Pod koniec października GUS opublikował szybki szacunek cen i usług, z którego wynikało, że inflacja wynosi 6,5 proc.

Teraz w pełnym zestawieniu okazuje się, że jednak jest trochę wyższa i wyniosła w październiku 2023 r. 6,6 proc.

Przy podziale na ceny towarów oraz ceny usług widoczne są znaczne dysproporcje. Ceny towarów wzrosły o 5,7 proc., natomiast ceny usług o 9,3 proc.

Największy wzrost cen widoczny jest w edukacji ( 10,5 proc.) czy restauracjach i hotelach (11,1 proc.). Jednak na wynik inflacji znaczący wpływ miały głównie takie kategorie jak użytkowanie mieszkania, ceny żywności czy łączność. Tam różnica cen w stosunku do października 2022 r. wynosi 8-9 proc.

Inflacja w telekomunikacji

Wspomniana już łączność odnotowała wzrost cen rok do roku na poziomie 9 proc., a w stosunku do miesiąca poprzedniego było to 1,3 proc.

W obu przypadkach większy wpływ na ogólny wzrost cen w tej kategorii miały usługi. W porównaniu z październikiem 2022 r. ich ceny wzrosły o 9,5 proc., natomiast w porównaniu z wrześniem 2023 r. o 1,4 proc.

Ceny sprzętu w obu zestawieniach spadły. W porównaniu z październikiem 2022 r. spadek wyniósł 3,9 proc., natomiast od poprzedniego miesiąca ceny sprzętu spadły o 1,3 proc.

Źródło: stat.gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze